Poprad - Kauza rekonštrukcia popradského námestia má ďalšie pokračovanie. Primátor Popradu Anton Danko sa chystá podať ďalšie trestné oznámenie.
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Tentokrát na neznámeho páchateľa za nekvalitne odvedené práce pri rekonštrukcii Námestia svätého Egídia. "Je to krivá a nekvalitná plocha," komentoval stav námestia primátor na nedávnom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ).
Podľa pracovníkov odboru výstavby Mestského úradu (MsÚ) má námestie viacero závad. Dlažba stratila po niekoľkých rokoch farbu, na viacerých miestach je poškodené podložie, olámané a poškodené sú aj obrubníky a palisády okolo schodov. V žalostnom stave je aj medzikostolie s nefungujúcou fontánou. Pracovníci z odboru výstavby MsÚ si myslia, že ani dlažba Premac, ktorá bola použitá nie je kvalitná. Stačí porovnanie s tou na Mnoheľovej ulici.
Vladimír Riedl z odboru výstavby MsÚ však na minulotýždňovom zasadnutí MsZ poukázal aj na iné skutočnosti. V archíve údajne chýbajú viaceré doklady zo samotnej súťaže. "Nemáme protokoly z verejného obstarávania, chýbajú referencie o firmách a výšky cenových ponúk. Nenašli sme tiež certifikáty o materiáloch," konštatoval pred poslancami pracovník MsÚ. V poriadku vraj nie je ani stavebný denník. Chýbajú v ňom niektoré záznamy.
Voči týmto argumentom sa ostro ohradil poslanec Milan Jurčo. Práve komisia pod jeho vedením vybrala ako dodávateľa prác firmu Jána Pietera. Poslanec tvrdil, že pokiaľ ide o tender, všetky potrebné dokumenty boli v poriadku. "Do súťaže sa prihlásilo osem firiem. Všetky mali referencie. Nerozumiem, že mestu chýbajú materiály. Musia tu byť. Navyše, mesto si určilo stavebný dozor. Vykonávala ho firma Sting," bránil sa M. Jurčo.
Sting mal kontrolovať práce po ľuďoch z Pieterovej firmy. Poslanec Milan Baran (je jedným zo spoločníkov vo firme Sting - pozn. red.) konštatoval, že časť prác, najmä rozvody sietí robili ich majitelia, napríklad Slovenský plynárenský priemysel, alebo energetici. "Podkladové vrstvy narušili aj samotní obyvatelia domov na námestí vtedy, keď prekopávali dlažbu kvôli prípojkám. Pokiaľ ide o dlažbu, tú si objednalo samotné mesto. Potrebujeme objektívne posúdenie od znalca," uviedol poslanec.
Faktom ostáva, že Správa mestských komunikácií (SMK), príspevková organizácia mesta, ktorá sa stará o komunikácie na jeho území ani po piatich rokoch neprevzala námestie do svojej správy. Riaditeľ SMK Štefan Škovira to vidí takto: "Na vine je ľudská ľahostajnosť. Päť rokov sme vôbec nesledovali, čo sa s námestím deje. Osobne som na niektoré závady upozorňoval aj poslancov. Nikto ma nebral vážne. Myslím si, že žaloba na konkrétnu firmu nič nevyrieši. Právnici by mohli mať problémy niečo s toho vytĺcť," povedal riaditeľ.
Mesto už jednu žalobu v súvislosti s námestím podalo. Žalobe čelí súkromný podnikateľ Ján Pieter. Ako fyzická osoba vyhral tender na rekonštrukciu námestia a dostal od mesta zákazku v hodnote takmer 45 miliónov korún. Neskôr ako fyzická osoba zrušil živnostenské oprávnenie, všetky záväzky a pohľadávky prešli pod spoločnosť Petrus z Liptovského Mikuláša.
J. Pieter reči o nekvalite odmieta. Ako pred časom pre náš denník uviedol, dlažba sa najviac poškodzuje v zime, prejazdmi odhrňovacích pluhov. "Pokiaľ ide o nerovnosti máme dokumentáciu, že tieto vznikli ťažkými mechanizmami pri výstavbe objektov a polievaní pešej zóny," dodal na záver J. Pieter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš