Kežmarok Z boja o priestor, do ktorého čiastočne zasahuje autobusová stanica, po niekoľkomesačných ťahaniciach napokon víťazne vyšla firma Lidl. V
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Kežmarku tak vyrastie po Bille už druhý supermarket. Ďalším záujemcom o pozemok bola domáca spoločnosť Tatraker. Hoci sa jednoznačne v jej prospech prihováral primátor, poslanci dali prednosť Lidlu.
Zámer Lidlu postaviť v priestoroch autobusovej stanice veľkopredajňu potravín však mnohí odborníci nevítajú s nadšením. Oddelenie výstavby Msú upozornilo, že projekt je v rozpore s využitím územia v zmysle platného územného plánu. Aj dopravný inšpektorát vyjadril obavy zo zvýšenia intenzity dopravy v danom území. Výhrady má aj SAD, ktorá už teraz pociťuje kapacitné problémy v priestore autobusovej stanice.
Lidl však Kežmarčanom dal zaujímavé ponuky. Garantuje, že vybuduje nové autobusové nástupištia tak, aby zostala zachovaná ich súčasná kapacita. Na vlastné náklady vyasfaltuje cesty a pešie ťahy v priestoroch autobusovej stanice a pustí sa aj do výstavby budovy SAD, v ktorej bude toľko absentujúce sociálne zázemie i čakáreň.
Domáci Tatraker chcel v žiadanej lokalite stavať dvojposchodový polyfunkčný dom s obchodom, službami, administratívnymi priestormi, v prízemí mala byť čakáreň pre cestujúcich, aj sociálne zázemie pre autobusovú stanicu. Tento zámer však Kežmarčanov neoslovil. Primátor sa obáva, že výstavbou predajne Lidlu sa skomplikuje bezpečnostná situácia na cestách. "Do vybudovania autobusovej stanice bolo investovaných 25 miliónov korún. Je scestné, aby sme jej časť teraz zrušili. Robili sme aj prieskum, koľko áut prejde inkriminovanou križovatkou, bolo to minimálne tisíc za hodinu. Keď tu bude stáť Lidl, situácia bude horšia. Myslím si, že Lidl by mal prijať ponuku na iný priestor," uviedol primátor Igor Šajtlava.
Poslancov však nepresvedčil. Tvrdia, že výstavba Lidlu nepôjde proti územnému plánu, lebo tu bola plánovaná občianska vybavenosť. Podľa nich ani priestor autobusovej stanice sa nezmenší, lebo Lidl postaví nové nástupištia, takisto veľkú staničnú budovu. "Dopravná situácia sa dá riešiť svetelnou križovatkou," obhajoval hlasovanie kolegov poslanec Ľubomír Mačko.
Lidlu sa vďaka ústretovosti poslancov podarilo získať okolo 5700 štvorcových metrov, za jeden "štvorák" plochy zaplatí 1700 korún. Kežmarčania sa tešia, že Billa získa konkurenciu.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš