sa na ňu rovnakým dielom slovenská aj americká vláda Školu síce slávnostne otvorili vo štvrtok, no 2. septembra si v nej žiaci do školských lavíc ešte nesadnú. Nemajú do akých. V škole chýba nábytok, nie sú peniaze na jej prevádzku a hlavne nie je zaradená do siete školských zariadení. Na chýbajúce lavice, katedry, tabule by mal prispieť štát. Starosta Žehry František Hadušovský, že je to vec ministerstva školstva. V zálohe má ešte jedno riešenie.
"Americká ambasáda si vyžiadala menný zoznam nábytku, ktorý škola v Žehre potrebuje. Armáda ruší určité americké divízie v Nemecku a v školách, kde sa učili deti vojakov, majú nový nábytok. Podujali sa, že by ním vybavili našu školu," hovorí starosta. Otvoreniu školy bránia aj iné veci - obec nemá peniaze na prevádzku a bežné výdavky. "Škola mala byť do 30. mája tohto roku zaradená do siete škôl. No 30. mája stáli na tomto mieste len základy. Verím, že sa dá urobiť výnimka a od 1. októbra budú žiaci chodiť do tejto školy," predpokladá starosta.
V novej budove sú štyri triedy, zborovňa, kabinety a sociálne zariadenia. Pokiaľ by tu bola dvojzmenná prevádzka, bude sa v nej učiť 160 detí v ôsmich triedach. Deti zo Žehry nebudú cestovať do školy v Spišských Vlachoch. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómsku problematiku Klára Orgovánová verí, že z nich vyrastie nová generácia Rómov, ktorí budú žiť lepšie ako ich rodičia. Spolu s ňou prestrihol pásku na budove školy aj zástupca veľvyslanca USA na Slovensku Scott Thayer. Novú školu otváral slovami Martina L. Kinga: "Snívam o tom, že raz budú moje deti žiť v krajine, kde nebudú posudzované podľa farby pleti, ale podľa svojich schopností a vlastností."
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš