archív.
V Štátnom archíve v Prešove si pozreli erbovú listinu, ktorú pred 550. rokmi vydal mestu Prešov Ladislav V., ako aj 'Pamätnú knihu mesta Prešova', teda štvordielnu kroniku od 13. storočia, ktorú v roku 1934 preložil a napísal Belo Klein.
Ako sme už pri mestských oslavách písali, originálny pergamen zo stredoveku má dnes cenu aj šesť miliónov korún. Preto by bolo potrebné urobiť faksimile z najvzácnejších listín. Tie by mohli byť, podľa radných, vystavené v obradnej sieni Mestského úradu v Prešove. Členovia mestskej rady sa v archíve dozvedeli viacero zaujímavostí. „Napríklad máme omnoho staršiu písomnú zmienku, než je tá, ktorú sme oslavovali," podotkol Ivan Benko. Napriek tomu ostáva priznané prvenstvo 756-ročnej zmienke. Poslanec Benko presadzuje, aby sa postupne obnovili spomínané listiny a kroniky. „Mali by sme byť hrdí na to, čo všetko máme v Prešove."
Otázkou ostáva, či by sa nedali pri kronikách, ktoré sú vzácne najmä pre to, že sú originály a bez kópií, využiť moderné technológie. Teda ich zoskenovať do digitálnej podoby, prípadne aj umiestniť na internet. Podľa radného Štefana Vaška je to v súčasnosti príliš problematické a nákladné.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš