poisťovňou (VšZP). Ako pre tlačovú agentúru SITA uviedol riaditeľ kancelárie ASL Viktor Král, dôvodom sú neprijateľné podmienky pri hlásení údajov týkajúcich sa poplatkov za výkony súvisiace so zdravotnou starostlivosťou. Podľa Krála, ASL chce ešte s manažmentom VšZP rokovať.
V tej súvislosti pripomíname, že len nedávno rozvírili hladinu diskusií v lekárskej obci aj stanovené limity na predpisovanie liečiv, ktoré v dodatkoch predložili zdravotné poisťovne. Hoci platia len necelé dva mesiace a bolo by neprimerané hľadať porovnania za tak krátky čas, zaujímalo nás ako sa to zatiaľ prejavilo v praxi. Oslovili sme preto regionálneho koordinátora ASL pre okresy Prešov a Sabinov Dušana Liptáka. "V novom režime ideme len od začiatku júla, s niektorými poisťovňami sme podpisovali zmluvy koncom júla a je predčasné robiť závery. Faktom je, že ceny liekov sa neustále menia a pre poisťovne akýmsi východiskom pre stanovenie limitov bol koeficient priemernej preskripcie za rok 2002 aj tej, ktorú odporučili odborní lekári. Ak praktický lekár prekročí limit o desať percent, musí to zdôvodniť," povedal nám v neformálnom rozhovore. Je presvedčený, že ak lekár prekročenie limitu medicínsky zdôvodní, bude to poisťovňami akceptované, ale neskrýval, že to považuje za isté obmedzenie, ktoré nemapuje cenový pohyb liekov na trhu. Na našu otázku, či sa situácia môže vyvinúť tak dramaticky, ako deklarovali napríklad niektorí pediatri, že pri stanovených limitoch budú môcť ordinovať len niekoľko dní v mesiaci, alebo ich čaká sankcia za prekročenie limitov, reagoval záporne.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš