Československa vtedy vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, aby potlačili údajnú kontrarevolúciu.
Elena Bačkorová, členka výboru Svetového združenia bývalých československých politických väzňov v Slovenskej republike so sídlom v Poprade, vo svojom prejave povedala, že august 1968 znamenal pre občanov tejto krajiny zradu. "Československo obsadili vojská Varšavskej zmluvy najzákernejším a najpodlejším spôsobom. Prišli v noci a to spôsobom, pre ktorý sa rozhodne iba agresor, okupant, zúfalec, morálna nula."
Zásah spriatelených armád si v Poprade vyžiadal jednu obeť. Stal sa ňou 19-ročný Jozef Bonk z neďalekej obce Hôrka. Vracal sa domov z "týždňovky", keď ho zasiahla odrazená guľka vypálená z guľometu tanku. Zomrel v nemocnici o niekoľko hodín neskôr. Jeho smrť Popradčanom pripomína pamätná tabuľa v tvare kríža s jeho menom. Včera si jeho pamiatku uctili prítomní minútou ticha.
"Bolo to strašné. V tom čase som mal osem rokov. Keď sa strieľalo, bol som neďaleko. Pred bývalým papiernictvom som videl kaluž krvi a na múre stopu po guľkách. Báli sme sa," zaspomínal na 21. august 1968 Popradčan Jozef Hyben.
Primátor metropoly pod Tatrami Anton Danko povedal, že do našej krajiny už nikdy nesmú vtrhnúť žiadne cudzie vojská a už nikdy nesmú na uliciach tragicky umierať ľudia. "Zárukou, že sa tak nestane, je naše členstvo v aliancii. Naším vstupom do NATO budeme naozaj v bezpečí pred podobnými útokmi. Spomínať s úctou na obete tejto agresie a na to, čo sa v tieto smutné dni stalo, je nutné aj v časoch, keď nám nič podobné nehrozí," pripomenul primátor.
Spomienku ukončili koncertom známi českí folkoví hudobníci Pepa Nos a brat legendy hudobného undergroundu Karla Kryla Jan.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš