vládou zamýšľaná deregulácia cien. Znamenala by aj to, že by sa stopli dotácie na mestskú hromadnú dopravu. Tie tvorili v položke príjmov Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP), a. s., tohto roku 63,5 milióna korún. Podľa predstaviteľov DPMP sa nedá úspornými opatreniami ušetriť ani polovica finančných prostriedkov zo štátnej dotácie, naviac stúpa aj cena nafty.
Ako skonštatoval primátor Milan Benč, pre budúci rok je pre celé Slovensko vyčlenená na dotácie pre verejnú dopravu vyše miliarda korún. „Avšak na ďalší rok, po daňovej reforme, si budú musieť mestá samotné zabezpečovať príjmy pre výkon dopravy vo verejnom záujme," poznamenal M. Benč. Jednou z ciest je zvyšovanie mestských daní. Ďalšími nevyhnutnými krokmi na zachovanie MHD by bolo zníženie liniek, prepúšťanie a výrazné zvýšenie cestovného. To sa mierne zvýši už od 1. októbra.
DPMP je jediným dopravným podnikom, ktorý zabezpečuje aj dopravu do ďalších deviatich obcí. „Budeme musieť prehodnotiť, akým spôsobom budú tieto obce spolufinancovať dopravu."
Ďalšími prioritami mesta budú vodovody a kanalizácia, odpadové hospodárstvo, doprava a priemyselné parky. V Prešove sú k dispozícii investorom dve lokality. Pri ZVL a park Grófske. „O ZVL zatiaľ prejavili záujem dvaja potenciálni investori, z Českej republiky a Francúzska, o Grófske jeden, z Japonska. ZVL je na tom lepšie, lebo má zabezpečenú dopravnú infraštruktúru," uviedol primátor. V súvislosti s odpadovým hospodárstvom podotkol, že prebiehajú rozhovory s viacerými firmami. Ozvali sa aj zástupcovia kanadskej vlády s projektom separovania odpadu a využívania biologického odpadu na druhotný účel. Aktuálna je otázka vybudovania skládky medzi Prešovom a Veľkým Šarišom. Medzi priority primátor Benč nezaradil bytovú výstavbu. Odôvodnil to tým, že štát zmenil charakter bytovej politiky, s dôrazom na individuálnu bytovú výstavbu a využívanie hypotekárnych úverov. „My sa však musíme starať o bytovú politiku. Možno prehodnotíme systém, s tým, že sa zameriame na byty pre neplatičov." Mesto v súčasnosti súrne potrebuje štyristo prístreškov pre neplatičov, ktorí doteraz bývajú v bytoch, za ktoré neplatia. Dlh už presiahol dvadsať miliónov korún, len samotná Stará tehelňa, kam mesto v predchádzajúcom období programovo presťahovalo neplatičov už vyrobila miliónový dlh. Preto primátor uvažuje nad tým, že by sa vo vhodnej lokalite postavili prístrešky nízkeho štandardu, so spoločnými sociálnymi zariadeniami, kam by boli neplatiči deložovaní. Zároveň sa podľa novej smernice robí preregistrácia žiadostí o pridelenie bytu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš