nedostatku zdrojov na prevádzkové náklady škôl a hrozba, či sa školské brány v septembri otvoria, v súčasnosti sú témou mzdové podmienky.
Od začiatku augusta totiž platí nová úprava platov pre učiteľov aj nepedagogických pracovníkov. Kým prvej skupine sa platy zvýšili o 5 percent, druhej o 8 percent. Keďže sa už dlhodobo, podľa prednostu Okresného úradu v Prešove Štefana Kužmu, hovorí o tom, že učitelia utekajú zo školstva pre nízke mzdy a hrozí, že naše deti nebude mať kto učiť, dal si tú námahu, že porovnal vývoj miezd, počet učiteľov aj žiakov za obdobie rokov 1996-2003. "Neobstoja také argumenty, že učitelia sú slabo platení. Veď za posledných šesť rokov počet učiteľov stúpol o 44 percent, ale počet žiakov len o necelé tri percentá. Neviem si predstaviť, nikde na svete, takú ekonomiku, ktorá by utiahla to, čo v súčasnosti platí na Slovensku a aj v našom okrese," argumentoval a uviedol konkrétne fakty. V roku 1996 pre vtedajší spoločný okres Prešov a Sabinov tvoril mzdový fond pre základné školstvo 242,6 milióna korún, podotýkame, že ide o údaj očistený od povinných odvodov. V tom roku sa vykazoval počet učiteľov 1 303 a počet žiakov 27 561. To znamená, že jeden učiteľ mal v triede v priemere 21,1 žiaka. V roku 2003 (opäť ide o údaje oboch okresov, aby bolo porovnanie korektné - pozn. red.), sa mzdový fond zvýšil zhruba na 556, 4 milióna korún. Počet učiteľov stúpol na 1 875 a počet žiakov na 28 277. V jednej triede teda na učiteľa pripadá 15,1 žiaka.
Čísla, podľa Kužmu, hovoria jasnou rečou. Počas spomínaného obdobia, teda v rokoch 1996 až 2003 stúpol mzdový fond o 129 percent, počet učiteľov o 44 a žiakov o 2,6 percenta. "Keď vychádzame z predpokladu, že pred šiestimi rokmi bol priemerný plat 8 200 korún a dnes je okolo 13-tisíc, keby bol štát zachoval pôvodný počet učiteľov, teraz by sa ich platy pohybovali na úrovni 18-tisíc korún. Pre porovnanie, rast priemerných miezd v hospodárstve sa zastavil na úrovni 75 percent." Dodal, že každá ekonomika musí rátať s vyváženou postupnosťou v náraste miezd a pritom sa nedá predpokladať v akom pomere a dokedy bude demografická krivka klesať.
Pripomíname, že keď vláda zverejnila potrebu novelizovať zákon o verejnej službe a návrh zrušiť tarifné tabuľky, zdvihla sa vlna odporu práve v školstve. Pred koncom školského roku odborári zorganizovali niekoľko protestných zhromaždení a jednodňový výstražný štrajk. Porada ekonomických ministrov sa touto otázkou minulý týždeň zaoberala a odporučila vláde vyňať z novely zamestnancov v školstva, kultúre a sociálnej oblasti. "Otázkou je, či sa tento trend neobráti práve proti tým, ktorí za zachovanie tabuľkových platov bojovali. Prax je taká, že tarifné platy sú za vek a nie výkon. Môže sa stať, že nastane tendencia zamestnávať mladých, výkonných a lacnejších pracovníkov," poznamenal v tej súvislosti prednosta Kužma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš