pod Spišským hradom. Podľa novely zákona o obecnom zriadení platnej od 1. 1. 2002 sa môže obec alebo mesto rozdeliť len v tom prípade, ak nová obec bude mať po odčlenení minimálne 3000 obyvateľov. Katúň má dnes okolo 120 ľudí a naďalej sa usiluje o samostatnosť.
"Komisia vyzýva poslancov - ak vedia o nejakom spôsobe, ako oddeliť Katúň od Spišského Podhradia, aby nás informovali," predniesol minulý týždeň na rokovaní podhradských poslancov stanovisko komisie pre mestskú časť Katúň jej poslanec Jozef Puchala. Myšlienka na samostatnú obec je v Katúni stále aktuálna.
Od svojho vzniku bol Katúň samostatnou obcou, a to až do roku 1985, kedy ho pripojili k Spišskému Podhradiu. Petícia za jeho osamostatnenie sa spustila na sklonku roka 2001, referendum sa uskutočnilo 15. decembra, teda tesne pred účinnosťou novely zákona o obecnom zriadení s trojtisícovou hranicou obyvateľov. Termín Katúnčania stihli, na odčlenenie dal súhlas aj Okresný úrad v Levoči. Iniciátorom referenda však chýbalo stanovisko Krajského úradu v Prešove. Z ministerstva vnútra prišla zamietavá odpoveď. "Vašej žiadosti o rozdelenie obce nie je možné vyhovieť a mestská časť Katúň zostáva aj naďalej súčasťou mesta Spišské Podhradie," píše riaditeľ sekcie verejnej správy v liste z januára minulého roka. Hoci sa Katúnčania snažili stihnúť referendum do účinnosti nového zákona, neuspeli. Žiadosť zo Spišského Podhradia sa vôbec nedostala na rokovanie vlády.
Zdá sa, že sa Katúnčania "zobudili" neskoro a referendum nechali na poslednú chvíľu. V súčasnosti chcú preskúmať, či postup ministerstva vnútra bol po právnej stránke v poriadku a či nemôžu opätovne žiadať o odčlenenie podľa zákonov platných v čase konania referenda, teda pred 1. januárom 2002.
Výsledky referenda za odčlenenie mestskej časti Katúň
počet oprávnených voličov80
počet vydaných hlasovacích lístkov44
počet platných lístkov41
odpoveď ÁNO30
odpoveď NIE11
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš