len po ôsme poschodie. Oheň prišli našim hasičom pomáhať likvidovať kolegovia z maďarského Ostrihomu s technikou, umožňujúcou dosiahnuť aj na vyššie poschodia. Tento požiar, pri ktorom našťastie nik neprišiel o život, poukázal na nedostatočné technické vybavenie našich hasičov.
Aj riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi plk. Vladimír Buc (na snímke) priznáva: "Požiare vo výškových budovách spôsobujú veľké problémy pri zásahoch." Tunajší hasiči používajú pri hasení požiarov a evakuácii ohrozených osôb z výškových budov nasledovnú techniku - v novoveskej hasičskej stanici je plošina s výškou 27 metrov, v Krompachoch je k dispozícii 20-metrová plošina a hasiči v Gelnici majú 30-metrový rebrík. Pri požiari v trinásťposchodovej budove by potrebovali 54-metrovú plošinu. "Treba povedať pravdu - s 27-metrovou plošinou sa dostaneme po ôsme poschodie, teda reálne z tohto poschodia môžeme evakuovať osoby z okien alebo balkónov. Ak sú ohrozené osoby na vyšších poschodiach, zachraňujeme ich lezeckou technikou v šatkách alebo vakoch, a tak ich spúšťame popri budove až na zem. Je to overený spôsob, na ktorý sa naši príslušníci pripravujú. V okrese máme 16 hasičov vyškolených na túto lezeckú činnosť," vysvetľuje V. Buc.
Problém výškových budov je podľa jeho názoru celoslovenskou záležitosťou, ktorá by sa mala riešiť na úrovni vlády uvoľnením prostriedkov na technické vybavenie záchranárskych zborov.
Medzi najvyššími budovami v Spišskej Novej Vsi sú 13-poschodé paneláky na Štúrovom nábreží na sídlisku Mier, Metropol či administratívna budova na Štefánikovom námestí. Práve pri hoteli Metropol si hasiči v jarných mesiacoch vyskúšali na neostro zásah pri požiari na vyšších poschodiach. "Hotel Metropol má po poslednej rekonštrukcii absolútne dôsledne vyriešený systém únikových ciest. Návštevník sa tam môže cítiť bezpečne," konštatuje riaditeľ po výcviku. Podobne hodnotí situáciu v administratívnej budove oproti novoveskému Domu kultúry.
Hasičom pri zásahoch vo výškových objektoch robia problémy terénne úpravy okolo budov - čím ďalej musí plošina zastať, tým nižšie dosiahne. Hasiči neradi vidia pri budovách zaparkované autá, ktoré im tiež sťažujú prístup. "Aspoň z jednej strany budovy by mali byť priestory vymedzené len pre požiarnu techniku, tak to hovorí aj vyhláška," pripomína V. Buc.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš