sama majiteľka domu. Oheň v garáži a na streche auta si však vymyslela. Miestni obyvatelia hovoria, že ide o psychicky chorú ženu. Hasiči tak navnivoč minuli energiu, čas i pohonné hmoty. Ak by niekde naozaj horelo, chýbali by ostatným.
Majiteľku domu podľa slov šéfa Okresného riaditeľstva hasičského záchranného zboru (HZZ) v Kežmarku Ericha Laufa zrejme neminie "mastná" pokuta. "Jednoznačne išlo o takzvané zneužitie jednotky. Stalo sa to prvýkrát v tomto roku. Náklady na zbytočný výjazd sa dajú ľahko vypočítať. Do Spišskej Belej išli tri hasičské autá s hasičmi a vyšetrovateľom. Keď si len vezmete prejazdený benzín, naftu a mzdu pracovníkov, je to dosť," konštatoval roztrpčene pre náš denník riaditeľ.
Nemenovaná obyvateľka Spišskej Belej môže za svoj rozmar zaplatiť pokutu až pätnásť tisíc korún. Prípad evidujú ako priestupok a bude ho prešetrovať polícia. Potom si dotyčnú osobu predvolá sám riaditeľ OR HZZ, ktorý stanoví výšku pokuty.
Ako sme sa dozvedeli, "planých poplachov" majú kežmarskí hasiči do roka asi desať. Väčšinou však anonymných telefonujúcich nepostihne žiaden trest. "Takýchto ľudí vieme vystopovať podľa čísla, ak volajú z domu, alebo z mobilného telefónu. Horšie je to, keď telefonujú z verejného automatu. Číslo máme síce uchované, ale toho, kto volal, sa nám väčšinou nepodarí vypátrať," povedal nám E. Lauf.
Ako dodal, finančné postihy majú svoju dôležitosť. "Ak by som dotyčnej vyrubil pokutu vo výške napríklad päť tisíc korún, určite by si to zapamätala. Pretože by mesiac robila zadarmo," vysvetlil riaditeľ.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš