účastníkmi boli pracovníci odborov sociálnych vecí a úradov práce v oboch krajoch na východe Slovenska. Ako zdôraznila vedúca služobného úradu MPSVaR SR Elena Krausová, jednotlivé prezentácie týkajúce sa pripravovaných reformných zmien mali mať predovšetkým informačný charakter. Faktom však je, že tentoraz získali zhodné informácie pracovníci zatiaľ oddelených inštitúcií po prvýkrát spoločne. Už o niekoľko mesiacov by totiž mali tvoriť jeden pracovný tím.
Generálna riaditeľka stratégie a koordinácie MPSVR SR Elena Michaldová prezentovala organizačné zmeny v oblasti štátnej správy, pričom upozornila na základné východiská a ciele, teda modernizáciu štátnej a verejnej správy v oblasti sociálnych vecí a služieb zamestnanosti s dôrazom na adresnejší a individualizovaný prístup ku klientovi.
V ďalšom pláne chcú docieliť podporu alternatívneho poskytovania spomínaných služieb a nástrojom sa má stať spojenie do územných úradov práce a sociálnych vecí. Podľa návrhu namiesto 79 okresných úradov práce a 79 odborov sociálnych vecí na okresných úradoch sa vytvorí 45 územných úradov, ktoré však nebudú mapovať sídla krajov. "Podstatné sú tu dve veci. Na jednej strane efekt spojenia a snaha vytvoriť sinergický efekt pôsobenia týchto novozriadených úradov. Mimoriadne citlivou pre všetkých doterajších pracovníkov je otázka, čo sa s nimi v budúcnosti stane. Na druhej strane je tu ekonomické hľadisko," uviedla pre Korzár.
Poznamenala, že časté výhrady týkajúce sa otázok dostupnosti občana k službách nie je v tomto prípade na mieste. Podľa jej názoru, klientom sa nezvýši vzdialenosť dochádzania na úrady, lebo mimo územných úradov sa zachovajú detašované pracoviská, ktorým ostane len agenda priameho styku s klientom, čím sa ušetrí personál využívaný doteraz len na administratívne účely. Znásobí sa tiež osobný kontakt a poradenstvo. Argumentovala, že doteraz boli obe inštitúcie cez klienta prepojené, ale chýbalo komunikačné prepojenie medzi úradmi. Odteraz už občan nebude musieť chodiť pre potvrdenia na viaceré miesta a podľa predkladateľov návrhu zákona, sa odstráni aj subjektívne posudzovanie, či možnosť na korupciu.
Na našu otázku, či je presvedčená, že uvedenie tejto reorganizácie do praxe neprinesie problémy, reagovala: "Nič nové, čo prichádza do života, nie je prijímané celkom kladne, ale ešte je čas vyriešiť niektoré citlivé body. Chcem zdôrazniť, že prípravný proces bola tímová práca na základe sústredenia informácií, mnohých prepočtov, priemerovania, služieb, posudzovania dostupnosti územia a podobne. Ak sa aj vyskytnú problémy, budeme ich riešiť."
Zaujímalo nás tiež, kde na východe bude sídliť územný úrad a ako sme sa dozvedeli, podľa návrhu má v Košickom kraji pôsobiť v mestách Košice, Michalovce, Rožňava, Spišská Nová Ves, Trebišov a v rámci kraja ďalších 17 detašovaných pracovísk. V Prešovskom kraji bude v Prešove, Bardejove, Humennom, Poprade, Kežmarku, Stropkove, Vranove nad Topľou, plus 13 detašovaných pracovísk. Hoci z pléna zazneli aj otázky týkajúce sa výberu objektov, v ktorých budú úrady sídliť, odpoveď zatiaľ neexistuje.
Pripomíname, že návrh zákona o orgánoch štátnej správy na úseku sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti je v druhom čítaní NR SR. Jeho schválenie sa predpokladá v septembri 2003 s účinnosťou od januára 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš