a obce Prešovského kraja. Jednou z obcí, ktorej sa výstavba bytostne dotýka je Tichý Potok pri Lipanoch v sabinovskom okrese.
„Už pred desiatimi rokmi vláda uznesením schválila, že sa táto stavba bude realizovať až v roku 2015. Teraz som sa dozvedela od poslanca parlamentu Prešovského samosprávneho kraja, že vodná nádrž Tichý Potok sa bude stavať už v roku 2005. Ak sa jedná o staré projekty z roku 1991, tak s tým nesúhlasíme, hlavne kvôli prístupovým cestám na stavbu. Pýtam sa, prečo s nami, dotknutými obcami v tejto súvislosti nikto nejedná? Chápem potrebu vody, aj to, že je majetkom štátu, ale pripravme projekt spolu," uviedla pre Korzár starostka obce Tichý Potok Ľubica Džuganová.
„Tieto verejnoprospešné projekty doteraz schvaľovala vláda a realizoval ich krajský úrad. Teraz to prešlo do kompetencie Prešovského samosprávneho kraja. Stavba nádrže pitnej vody pri Tichom Potoku je v územnom pláne PSK a bolo to aj verejne pripomienkované. Územný plán sa bude znova prehodnocovať. Ešte do konca roka to parlament vyššieho územného celku určite prejedná," dozvedeli sme sa od poslanca zastupiteľstva PSK a primátora Lipian Eduarda Vokála (na obr.). Dodal, že pred dvoma mesiacmi problematiku vodohospodárskej stavby v Tichom Potoku prejednávali aj na odbore územného plánu a ochrany životného prostredia Úradu PSK.
„Ministerstvo pôdohospodárstva teraz pripravuje nový zámer, v rámci vodného hospodárstva, pre navrhované vodné nádrže. Tichý Potok je zaradený v územnom pláne PSK ako verejnoprospešná stavba, so začiatkom realizácie do piatich rokov. Momentálne sa začal proces výberu spracovateľa investičného zámeru. Nasledovať bude environmentálne posúdenie," povedala pre náš denník vedúca odboru územného plánu a ochrany životného prostredia Úradu PSK Katarína Ježová. „Keď je nádrž zakomponovaná v územnom pláne PSK ako prioritná verejnoprospešná stavba, tak my už nie sme kompetentní zasahovať."
Pripomenula však, že by bolo dobré, keby aj starostka Tichého Potoka a starostovia priľahlých obcí iniciovali stretnutia na pripomienkovanie projektu. Na zváženie zostáva, či je naozaj nevyhnutný ďalší zdroj pitnej vody pre východ Slovenska. Ak áno, tak či nie je vhodnejšia iná lokalita, aby posledný kus nedotknutej prírody zostal zachovaný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš