sedem folklórnych skupín, teda asi 200 účinkujúcich, zo Slovenska i Poľska.
"Snažíme sa pozývať súbory tak, aby sme kopírovali oblúk polmesiaca, teda tvar, ako sú Tatry osídlené goralmi. Zámerom slávností je dať priestor goralskej kultúre, roky predtým nebola príležitosť na jej samostatnú prezentáciu, pritom goralská enkláva je veľká," uviedol jeden z organizátorov Daniel Damer. Ako dodal, novinkou tohtoročných slávností je spestrenie programu, už nebude poskytovať len samotnú prehliadku súborov, ale dá priestor aj pre rôzne divácke súťaže. V snahe o absolútnu autenticitu budú pôvodné nielen kroje, spevy, tance, ale aj konferencieri budú moderovať program v goralskom jazyku.
Organizátori majú ambíciu perspektívne rozšíriť slávnosti aspoň na trojdňové podujatie. "Hovorí sa, že Ždiar je najväčší súkromný hotel v Tatrách. Aj takýto festival môže prispieť k spestreniu cestovného ruchu, ale ak sem chceme turistov prilákať, musíme im aj niečo atraktívne ponúknuť. Myslím, že goralský folklór takou atrakciou je," dodal D. Damer.
Program po tradičnej omši pokračuje o jedenástej predpoludním sprievodom. Furmani na vozoch vyvezú účinkujúcich do areálu slávností v Strednici, kde nebudú pre návštevníkov chýbať ani tradičné ždiarske dobroty, ako napríklad "moskole", čo je miestna obdoba posúchov. V detskom programe sa predstavia aj malí folkloristi zo súboru Ždiaranček, ktorý tento rok slávi 30 rokov od svojho vzniku, "veľkí" folkloristi zo skupiny Goral budú predvádzať svoje umenie v hlavnom programe.
Do obce každoročne počas slávností zavítajú stovky ľudí, aj tento rok Ždiarania očakávajú aspoň dvojtisícovú návštevnosť.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš