školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja na roky 2003 - 2012.
Jedným z kritikov predkladanej koncepcie bol Ivan Hopta (KSS), ktorý žiadal vylúčiť z návrhu na zlúčenie školy vo Svite a Svidníku. Jeho výhrady sa týkali zlúčenia Strednej priemyselnej školy (SPŠ) Currie-Sklodowskej, Stredného odborného učilišťa (SOU) chemického a SOU textilného vo Svite, takisto SOU odevného armádneho generála L. Svobodu a SPŠ odevnej vo Svidníku. Zdôraznil, že pri týchto školách nedali súhlas rady školy. Vyslovil tiež obavy z politického vplyvu pri školách vo Svidníku. „Zdá sa, že tam treba zmeniť riaditeľa," poznamenal.
Predseda komisie školstva Dušan Majerčák (exHZDS) na adresu zlučovania škôl vo Svidníku podotkol, že celý nesúhlas so zlúčením súvisí s obavou, aby sa Rómovia z učilišťa nemiešali s elitou z priemyslovky.
Vedúci odboru školstva a telesnej kultúry Úradu PSK Karol Lacko (na snímke) na tému zlučovania škôl uviedol, že zámerom je ušetriť na prevádzke a odstrániť duplicitné študijné odbory. Zdôraznil, že financovanie školstva pôjde cez normatívy na žiaka, čo spôsobí, že riaditelia škôl, v ktorých bude menej ako 250 žiakov, budú sami prichádzať s návrhom na zlúčenie. Tiež podotkol, že riaditelia musia byť na ekonomike škôl viacej zainteresovaní ako doteraz.
V tejto súvislosti bolo zarážajúce konštatovanie predsedu samosprávneho kraja, že sú stredné školy, ktoré dlhy nemajú, ale zase aj také, u ktorých sa dlh vyšplhal na 3 milióny korún. „Je potom neschopný riaditeľ, alebo sa stala chyba inde?" kladie si otázku Peter Chudík.
Poslanci nakoniec školy vo Svite a Svidníku zlúčiť odmietli, zato dali súhlas na zlúčenie SOU a Strednej poľnohospodárskej školy (SPoŠ) v Medzilaborciach do Strednej školy v Medzilaborciach, tiež na zlúčenie SOU chemického a SPŠ v Humennom do Združenej strednej školy v Humennom, na zlúčenie SOU poľnohospodárskeho a SPoŠ v Sabinove do Združenej strednej školy v Sabinove a zlúčenie SOU papierenského a SPŠ drevárskej vo Vranove nad Topľou do Združenej strednej školy drevárskej.
Zároveň uložili odboru školstva a telesnej kultúry Úradu Prešovského samosprávneho kraja zrealizovať vznik štyroch združených stredných škôl k termínu júl 2004.
Vedúci odboru povedal i to, že koncepcia školstva je otvorený materiál. „Každá stredná škola je v nej podrobne rozanalyzovaná s tým, že sú tam aj opatrenia pre riaditeľov." Lacko pokračoval, že koncepcia je smerovaná až do roku 2012, lebo v Prešovskom kraji dochádza k demografickému poklesu, čo spôsobí úbytok žiakov na školách až o dvadsať percent. V prvom rade sa tomuto trendu podľa neho bude musieť prispôsobiť vysoké školstvo, aby zbytočne nevychovávalo pedagógov.
Tiež poukázal na stále sa zhoršujúce financovanie stredného školstva a bezradnosť PSK pri riešení tohto problému. V tejto súvislosti vyzdvihol potrebu racionalizácie siete škôl a študijných odborov s nadväznosťou na trh práce. Napokon uviedol, že celá koncepcia školstva je otvoreným materiálom, teda musí reagovať na všetky zmeny v oblasti školstva. Tiež poznamenal, že neobsahuje ani riešenie rómskej otázky. Podľa Lacka je tento problém najvypuklejší v okresoch Medzilaborce, Sabinov a Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš