že sa potvrdil výskyt salmonely. Zákaz trvá do odvolania, to však v dohľadnej dobe, zdá sa, nehrozí. Na Delni je niekoľko tabúľ s nápisom, že zákaz je udelený "z dôvodu prekročenia medzných hodnôt ukazovateľov kvality vody na kúpanie".
Včera sme sa boli presvedčiť o situácii priamo na mieste. Aj keby zákaz kúpania nebol uvedený na tabuliach, do vody by zrejme aj tak nikto nevliezol. Voda stojí, praží na ňu slnko a získala neprirodzenú farbu, viac pripomínajúcu prírodný močiar než kúpalisko. Už na prvý pohľad je zrejmé, že táto voda nie je vhodná na kúpanie, bez ohľadu na prieskumy hygienikov. Na vrchole sezóny to rozhodne nie je pozitívna správa pre prevádzkovateľa z mestskej príspevkovej organizácie MSS. Včera dopoludnia bolo na Delni iba zopár ľudí. Ak nerátame plavčíkov a ľudí z MSS, všetci prišli iba k stánku s občerstvením. Bolo pod mrakom, takže opaľovať sa príliš nedalo a voda nikoho neláka.
"My tu chodíme iba na občerstvenie, do vody nikdy. Táto voda nie je v poriadku už niekoľko rokov, začať asi treba od Dulovej Vsi, kde sa nachádza neúčinná čistiareň odpadových vôd," dozvedeli sme sa od jedného z návštevníkov Delne.
Vypytovali sme sa aj ďalších.
"Na také mesto ako Prešov je to úbohé."
Ďalší Prešovčan nám povedal:
"Nech to ostane tak ako to je a na vodu dajú bicykle, člnky, vysadia ryby a vedľa na ploche treba postaviť bazény s filtrovanou vodou. Keď mesto na to nemá, nech to dá investorovi. Keby tu také zariadenie bolo, určite by ho ľudia využívali, na Delňu vždy chodili, takže zase radi prídu a zaplatia."
Problémom podľa niektorých názorov je fakt, že kedysi bolo na Delni bahnité dno, no dnes sú tam panely, a kúpalisko nemá samoočistnú schopnosť.
Ako riešiť situáciu na Delni? Je to problém. Mesto uvažuje o prenájme prírodného kúpaliska v takom stave, ako je, ale aj o vytvorení aquaparku. Doterajšie pokusy zlyhali. Mimochodom, nazreli sme do archívu. Keď vznikla zo strany radnice myšlienka zrealizovať aquapark (máj 2001, primátorom bol Juraj Kopčák), robil Korzár anketu na Delni. Ľudia, poučení s "výstavbou" bazénov v meste, zámeru nedôverovali.
"Bol som sa teraz pozrieť aj tu vzadu a myslím si, že by to stálo strašne veľa peňazí. Teda nedôverujem tomuto projektu, myslím, že do toho nikto peniaze nedá. V súčasnosti s vodou spokojný nie som, služby sú v pohode," znela jedna z odpovedí, ďalšia bola podobná: "Určite by som aquapark privítal, ale reálne to asi nie je. V našom štáte ťažko... V súčasnosti je to tu so službami 'jakž-takž', ale voda by mohla byť čistejšia. Ak chcú s Delňou niečo urobiť, musia tu v prvom rade nalákať ľudí, teda rozšíriť služby a najmä vyčistiť vodu."
Ako sa bude riešiť situácia pre rekreačných plavcov v meste, nie je známe dodnes. Okrem preplnených bazénov na Sídlisku III chodievajú Prešovčania do Sabinova, Vrbova či Maďarska, keďže Delňa je nevyhovujúca. Uvažuje sa o dokončení stavby bazénov v areáli Pod Kamennou baňou.
"V štúdii, aj územnom pláne, sa počíta s dostavbou areálu," povedal pre Korzár hlavný architekt mesta Vladimír Ligus. V projekte je 50-metrový letný bazén, rovnako veľký krytý bazén a menšie letné rekreačné bazény. Podľa Ligusa ide ešte o koncepciu architekta Součka zo sedemdesiatych rokov.
"Je to navrhnuté a je to aj v súlade s územným plánom. Takýto športový a rekreačný areál má logiku, ako súčasť vybavenosti športovej zóny v tejto lokalite. Druhá vec však je, či sa to podarí realizovať," uviedol hlavný architekt.
Problémy sú dva, majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov a kľúčová vec - financie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš