Vysokých Tatrách nijako neovplyvní. V lesoch TANAPu totiž celoročne platí, že ľudia sa môžu pohybovať len po vyznačených turistických a náučných chodníkoch.
"Toto opatrenie nemá vplyv na pohyb ľudí v TANAPe. My to môžeme privítať, lebo je skutočne extrémne sucho a treba aj takto predchádzať lesným požiarom. Dôležité je, aby toto opatrenie rešpektovali aj zberači plodov, ktorí nerešpektujú ani návštevný poriadok TANAPu," uviedol Ján Vaverčák zo Štátnych lesov (ŠL) TANAPu.
Podľa slov námestníka ŠL Petra Spitzkopfa lesníci v letnom období pravidelne robia protipožiarne služby, po opatrení ministerstva je väčší počet ľudí z lesnej stráže v teréne. Posilnené sú aj hliadky dobrovoľných strážcov. "Ale nedá sa byť všade, v priemere máme na tisíc hektárov jedného zamestnanca. Máme byť viac na hornej hranici lesa, alebo dole v rizikových oblastiach, kde sa trápime s naháňaním nelegálnych zberačov plodín a zlodejov dreva?" kladie si otázku P. Spitzkopf.
Podľa doterajších skúseností členov lesnej stráže najväčším problémom tohto obdobia sú práve zberači lesných plodín. Patria k tým, ktorí pravidelne porušujú zákaz pohybu mimo vyznačených chodníkov. "Ak lesná stráž nájde človeka v lese, mimo chodníkov, väčšinou to riešime dohovorom. Samozrejme, vo vážnejších prípadoch, ak človek nie je ochotný rešpektovať pokyn strážnej služby, ukladáme blokové pokuty, zvyčajne vo výške 500 korún," doplnil P. Spitzkopf.
Lesnú stráž na území TANAPu robí vyše sto ľudí, profesionálom pomáhajú aj dobrovoľní členovia stráže, tých je okolo 80. V letnom období sa v teréne pohybujú aj brigádnici, tí však pôsobia viac ako preventívna, nie represívna zložka.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš