bezprizorné indivíduá, svitá na lepšie časy. Po tom, ako minulý mesiac mesto prenajalo objekt miestnemu útulku pre zvieratá, bezdomovci opustili jeho schátralé múry.
"Bol to problémový priestor, vieme o tom, že sa tam pravidelne zdržiavali možno traja - štyria ľudia, niekedy šiesti. V poslednom období to však boli ľudia aj z iných miest, nie Kežmarčania. Je to mestský majetok, rozhodli sme sa, že ho prenajmeme útulku pre zvieratá. V rámci VPP tam už máme ľudí, ktorí robia poriadok," uviedol zástupca prednostu Mestského úradu v Kežmarku Ladislav Melikant. Podľa jeho slov dom potrebuje opraviť strechu, dôležité je oplotenie a kultivácia vonkajšieho priestoru. "Chce to čas a peniaze. Dôležité je, že objekt má určenie, má sa oň kto starať, pochybné typy tam už nechodia a neohrozujú okolie. Veď je šťastie, že to celé nevyhorelo," dodal L. Melikant.
Keď šéfka občianskeho združenia, ktoré má vo svojej náplni záchranu zvierat a útulok, Alžbeta Ninčáková, po prvý raz vošla do domu pri píle, nebolo jej všetko jedno. "Smrad, zatuchlina, neporiadok, obhorené zadymené steny, kopy vecí, no jednoducho - ako v kontajneri. Tí ľudia, čo sem chodili, neboli všetci bezdomovci, mnohí z nich majú v meste rodiny, byty, sú bez práce a asi potrebovali priestor na voľnosť. Bohvie, čo sa tu všetko dialo. Veď len pred pár mesiacmi tam bola, tuším, vražda. Dúfam, že už týmto aféram je koniec. Po tej tragédii sa pôvodní 'obyvatelia' rozpŕchli, neskôr si už objekt vyhliadli ďalší a pripravovali sa, že tam strávia leto. Odkedy sa o to staráme, už nie je šanca, aby tam prebývali, museli sa stiahnuť. Dali sme im čas, aby si vyniesli svoje veci," uviedla Alžbeta Ninčáková. Keď kedysi pekný domček videla v takomto spustnutom stave bývalá majiteľka, plakala. Útulku pre zvieratá drží palce. Verí, že keď objekt bude mať gazdu, znovu ho čakajú dobré časy.
Ľudia, ktorí útulku pomáhajú, už dom pri píle postupne čistia. "Urobili sme také kôpky materiálu na vyhodenie, osobitne drevo, papier, ale do rána bolo všetko prehádzané a mohli sme začať nanovo. Tie veci asi zaujali huncovských Rómov," doplnila Alžbeta Ninčáková. Vie, že roboty na zdevastovanom dome bude veľa, ale tvrdí, že keď je vôľa a nadšenie, vízia pekného útulku pre zvieratá môže byť do roka realitou. "Záchrannú stanicu máme v meste už tri roky, ale chceme sa presťahovať do lepších podmienok, zväčšiť priestory, toto je ideálna šanca," dodala.
Podľa slov zástupcu prednostu Mestského úradu v Kežmarku téma bezdomovcov je chúlostivá, ale v starobylom historickom meste nie akútna. "Viete, my tých ľudí poznáme. Väčšina z nich má svoje zázemie, rodiny. Sú možno štyria. Potom je tu druhá skupina, to sú ozajstní bezdomovci, ale tí zas nie sú z Kežmarku. Už sme aj hovorili o možnosti výstavby nejakého azylového domu, ale prakticky ho nemáme pre koho stavať. Tá potreba tu zatiaľ pre Kežmarčanov nie je," upresnil Ladislav Melikant. Aj podľa mestských policajtov je po tom, čo dom pri píle vzala do svojich rúk záchranná stanica pre zvieratá, s podivnými indivíduami v meste pokoj. Realitu však ukáže až zima, ktorá býva pre ľudí bez strechy nad hlavou najťažším obdobím na prežitie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš