A109 K2. Doposiaľ tento záchranársky stroj urobil v stredisku Leteckej záchrannej služby (LZS) Poprad vyše 64 zásahov. ATE už nasadila aj druhý vrtuľník rovnakého typu, tentoraz do Košíc.
"Spoločné letecké predpisy Európskej únie posúvajú leteckú záchranu z kategórie špeciálnych leteckých činností do kategórie dopravy, čím sa zvyšujú nároky na parametre strojov, musia byť v prvej výkonnostnej triede. Väčšina našej techniky by už v roku 2004 novým predpisom nevyhovovala, preto sme sa rozhodli pre jej obmenu," uviedol riaditeľ ATE Milan Hoholík.
Spoločnosť, ktorá prevádzkuje strediská LZS v Poprade, Banskej Bystrici a Bratislave a pre košickú LZS prenajíma vrtuľník, sa už vlani rozhodla pre nákup starších vrtuľníkov zo švajčiarskeho záchranného systému Rega. Vrtuľníky typu Agusta vyhovujú záchranárom technickým vybavením, aj cenovo. "Výhodou je naviják a podves až do dĺžky 250 metrov, ocenili sme aj zariadenie na nočné videnie. Tento vrtuľník je výborný aj vo vetre, už sme robili akciu v doline, pričom na Lomnickom štíte vtedy fúkal vietor s rýchlosťou 25 metrov za sekundu a zásah sa podaril. Lepší je aj komfort pre pacientov, vo vnútri je centrálny rozvod kyslíka a možnosť pripojenia na rôzne medicínske prístroje," konštatoval M. Hoholík.
Leteckí záchranári v stredisku Poprad urobili za prvý polrok 128 primárnych zásahov, vlani za celý rok 219. Veľkú časť akcií tvoria zásahy vo vysokohorskom prostredí Tatier na pomoc zraneným turistom a horolezcom. Nie všetky z realizovaných "záchraniek" však má ATE od poisťovní uhradených. Problémoví sú najmä poľskí turisti, ktorí do Tatier chodia nepoistení. Dlh z poľskej strany už prerástol sumu 100-tisíc dolárov.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš