pravdou, že tohtoročný jún a júl boli teplejšie, ale nijaké rekordy nepadli. Dlhodobé pozorovania tiež naznačujú, že ani zrážok v priemere nie je menej, ako v porovnateľnom období minulosti.
"Všetko je vec štatistiky, porovnávacích údajov a ich interpretácie. Príroda však s matematickými údajmi nepracuje a naprogramovať sa nedá. Je pravda, že jún bol suchý, a tiež aj júl, ale potom stačili tri dni zrážok na konci mesiaca a zo štatistického pohľadu sme dohnali dlhodobý priemer," uviedol Pavol Zahoranský z Meteorologickej stanice SHMÚ na popradskom letisku. Údaje o vývoji počasia pod Tatrami porovnáva so záznamami od roku 1951. Z odborných analýz vyplýva, že za obdobie posledných desiatich rokov len tri roky možno označiť ako zrážkovo podpriemerné. "Problém je skôr v tom, aké tie zrážky sú. V ostatných rokoch sú nevyrovnané, po dlhších obdobiach sucha vypadnú v prehánkach a búrkových lejakoch, mnoho vody tak odtečie, ďalšia sa vyparí, v pôde veľa nezostáva. Súhrnne však výsledok podpriemerný nie je, skôr naopak," dodal meteorológ.
Ani teploty pod Tatrami po tieto dni nelámali rekordy. Jún aj júl boli teplými mesiacmi, ale jediný tropický deň zaznamenali meteorológovia len v máji, ortuť vtedy vystúpila tri desatiny stupňa Celzia nad zlomovú tridsiatku. Na tzv. letné dni, kedy teplota prekročí 25 stupňov, boli oba mesiace bohaté. "Zvláštne je, že sme vôbec nezaznamenali tzv. tropickú noc, kedy teplota ani v nočných hodinách neklesne pod 20 stupňov. Príznačné sú teraz veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou, zaznamenali sme aj 20-stupňové výkyvy medzi maximálnou dennou a minimálnou nočnou teplotou, " potvrdil Pavol Zahoranský. V júni aj v júli nočné teploty klesli aj na necelých 5 stupňov.
August zatiaľ meteorológovia hodnotia ako ustálený mesiac s pomerne teplými dňami, len občas rušený prehánkami.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš