krajiny totiž zmenil pohľad na stupne ochrany. Nové zónovanie by malo jednoznačne pomôcť uchrániť hodnoty národného parku v jeho celistvosti a zároveň mu ponechať aj funkciu výchovnú, vzdelávaciu a rekreačnú.
Podľa slov riaditeľa Správy TANAP-u Tomáša Vančuru na základe dohody rezortu životného prostredia a rezortu pôdohospodárstva budú dva národné parky ako modelové územia pripravovať zónovanie ešte tento rok. Okrem TANAPu sa zónovaním u zaoberá aj Pieninského národného parku (PIENAP). "V súčasnosti ešte zonácia nie je ukončená, k dnešnému dňu máme len otvorené pracovné materiály. Minulý týždeň sme mali prvé stretnutie so zástupcami rezortu pôdohospodárstva, v stredu máme ďalšie. Cieľom týchto stretnutí je dôjsť do štádia zhody, všetci máme totiž jeden cieľ - aby zónovanie zodpovedalo súčasnému stavu prírody," povedal Tomáš Vančura.
Reagoval tiež na názory zo strany Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sa obávajú, že nová zonácia zhorší stav v lesoch, dokonca v ochrannom pásme povolí holoruby a rozbije súčasnú celistvosť porastov. "Toto sa nemôže stať, v národnom parku nie sú hospodárske lesy, len lesy špeciálneho určenia a lesy ochranné. Dokonca si myslím, že nové zónovanie podstatne vylepší súčasný stav a zabráni exploatácii lesa, bude to znamenať aj koniec rôznym výnimkám. V najprísnejšom stupni ochrany, zóne A, máme asi len tretinu lesov a tú navrhujeme ponechať na samovývoj," dodal riaditeľ Správy TANAP-u.
Podľa ochranárov prínosom nového zónovania bude aj fakt, že takmer 80 percent územia TANAP-u by potom prešlo pod rezort životného prostredia. Skončilo by sa tak vyše sedemročné obdobie vzťahových problémov k lesom a ich ochrane v TANAP-e.
Turistický ruch v TANAPe by nové zónovanie zásadne ovplyvniť nemalo. V niektorých prípadoch dokonca prináša realistické postupy. Veď podľa doteraz platných noriem je napríklad oblasť Lomnického sedla chránená a lyžovať by sa v nej nemalo. Podobne problémová je aj oblasť Soliska. Nové návrhy už uvažujú triezvo a oblasti, ktoré sú historicky ľudskou činnosťou poznačené, sú z prísne chránených zón vyčlenené. "Jednoznačne chceme skoncovať so súčasnými chaoticko-nelogickými vecami. Neznamená to, že ustupujeme tlakom na rozvoj cestovného ruchu. Myslíme si, že napríklad lyžiarske strediská možno skvalitňovať, nie však na úkor zvyšovania kapacity či novej výstavby, dobudovať a vylepšovať treba predovšetkým služby," upresnil Tomáš Vančura.
Aj riaditeľ PIENAP-u Štefan Danko potvrdil, že turistické využívanie územia sa ani po novej zonácii nezmení, trasy pre turistov zostanú zachované. "Jediné, z titulu zonácie možno tvrdšie opatrenie bude, že napríklad v prielome Dunajca, ktorý prejde do prísnejšej zóny, obmedzíme hluk, ktorý sa valí z pltí," upresnil riaditeľ PIENAP-u.
Nová zonácia má byť pripravená do konca roka. Záverečnému návrhu ešte budú predchádzať odborné stretnutia s kolegami z rezortu pôdohospodárstva a rokovania s vlastníkmi území.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš