ktoré na poľnohospodárskych pozemkoch spôsobuje voľne žijúca zver. Zvyčajne ide o polia v blízkosti lesa, na ktorých si s obľubou "pochutnajú" najmä diviaky, prípadne rozryjú zem tak, že hospodári na úrodu čakajú márne. Túto sezónu zatiaľ riešili dva takéto prípady vo Fričovciach a jeden vo Finticiach. Ďalší z tej istej obce je práve v riešení.
Keď sme sa zaujímali o výšku náhrady škôd, alebo o konkrétne východiská, od pracovníka odboru PPaLH Petra Mušinku sme sa dozvedeli, že požiadavky o úhradu škody vždy rieši nezávislá rozhodcovská komisia. Pracovníci PPaLH obhliadnu terén, ocenia škodu a posúdi mieru zavinenia zo strany zveri. Spoločne potom navrhnú celkovú výšku škody, prípadne náhradu. Tú je povinný uhradiť príslušný poľovnícky zväz obhospodarujúci revír v danom katastri obce.
"V dvoch prípadoch sa obe strany dohodli na pokonávke, v jednom na náhrade škody vo výške 750 korún," uviedol Mušinka.
Dodal, že závery komisie sú súdne vykonateľné a teda poškodené strany si náhradu môžu vymáhať aj súdnou cestou. Na našu otázku, čo v tomto prípade znamená pokonávka, odpovedal, že zvyčajne ide o určenie spôsobu náhrady škody medzi oboma stranami. Uviedol aj vlaňajší príklad, keď Poľnohospodárske družstvo Kapušany žiadalo poľovníkov o náhradu vo výške 400-tisíc korún. Napokon sa dohodli na pokonávke s tým, že v tomto objeme financií poľovníci vykonajú náhradné práce pri strážení úrody spomínaného družstva.
Mušinka tiež upozornil, že ak sa právnické či fyzické osoby chcú uchádzať o náhradu, musia škody do 30 dní od ich vzniku nahlásiť na odbor PPaLH, alebo poľovníkom.
O tom, že množstvo škôd stúpa, svedčí aj porovnanie žiadostí na odlov diviakov. Kým v roku 2001 sa plán pohyboval v počte 69, o rok neskôr už išlo o 80 a tento rok o 98 diviakov. Žiadosti podali poľovníci z revírov Sekčov v Tulčíku, v Kapušanoch, Záhradnom, Kanaši a v Podhoranoch.
Pripomíname, že počas uplynulej poľovníckej sezóny bolo v Prešovskom kraji zaznamenaných viac škôd, teda nielen na poliach. Raticová zver spôsobila v poľnohospodárstve aj lesnom hospodárstve škody za 3,2 milióna korún. Z nich sa uhradilo 156-tisíc korún, ale náklady na ochranu sa vyšplhali na 3,9 milióna korún. Medvede si najradšej zamaškrtili na úľoch a včelárom spôsobili škodu za vyše tri tisícky. Aj predátori, ako je vlk a rys, šarapatili. Zabili 349 kusov voľne žijúcej zveri, ale aj hospodárskych zvierat, čím spôsobili škodu za 1,4 milióna korún. Ani v jednom prípade škody nikto neuhradil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš