všetci milovníci veteránov, ktorí vo svojich garážach mávajú svedectvá vyvíjajúcej sa techniky minimálne spred dvadsiatichšiestich rokov. Ako nám povedal podpredseda Spišského veterán klubu v Spišskej Novej Vsi Henrich Horváth, práve autá a motorky vyrobené do roku 1976 a majúce pôvodné súčiastky, sa môžu hrdiť názvom veterán. "Okrem toho musia mať bezchybný technický stav," dodáva H. Horváth.
Spomínaný klub veteránov na Spiši združuje v súčasnosti 41 členov a svojou zbierkou patrí medzi najväčšie kluby svojho druhu. Hrdé prvenstvo im vyniesla práve bohatá zbierka velorexov - trojkoliek. "Ak nás vidieť s nimi v meste, deti na nás pokrikujú - aha, vrchní prchni," vysvetľuje so smiechom na príklade o aký stroj ide jedna z členiek klubu veteránov. Členovia patria do rôznych vekových skupín a pestrosť vládne aj v prípade povolania. "Medzi nami sú robotníci, technici, podnikatelia aj generálni riaditelia," vysvetľuje koho na Spiši chytila za srdce láska k starým mašinám H. Horváth.
Cez zimu zanietení veteráni poväčšine "zalezú" do svojich garáži a vracajú svojim plechovým miláčikom naspäť život. Okrem toho prekutrávajú zabudnuté pôjdy a šopy s cieľom nájsť stroj, ktorý majitelia kvôli svojej nevedomosti už dávno odpísali. "Ak prídem ku niekomu na návštevu, poprosím ich, či by mi neukázali aj stodolu či pôjd," celkom vážne hovorí František Ambrózy zo Spišskej Novej Vsi. Ten svojou vášňou nakazil aj manželku, ktorá ho doprevádza na všetkých akciách a dve dcéry vo veku 18 a 20 rokov. Láska v veteránom to nie sú iba autá a motorky. Svedčí o tom aj fakt, že táto rodina získala v máji tohto roku na podujatí Ružomberská ruža ocenenie za najlepšie dobovo oblečených účastníkov.
Na jar milovníci veteránov so svojimi miláčikmi vyjdú v plnej paráde na cesty. Kolektívne sa nám zaručili, že tieto stroje sú bezpečné, dokonca v niektorých prípadoch prevýšia aj moderné stroje. "Nevynecháme žiadnu svadbu našich členov, blízkych kamarátov a známych. Okrem toho mesto si naše dobové mašiny objedná pri doprevádzaní rôznych zahraničných hostí. Príkladom je toho Svetové stretnutie Spišiakov. Pamätám si, záujem bol zo strany zahraničných hostí veľmi veľký," popisuje, kde všade okrem spoločných akcií veteránov majú možnosť blysnúť sa majitelia so svojim plechovými tátošmi H. Horváth.
Autá a motorky, ktoré sú po rekonštrukcii častokrát v lepšom stave ako keď vyšli z fabriky sú hotovým majetkom. Ale celkovo, ani vášeň k motorizmu, ktorý podlieha svedčí o ubiehajúcom čase nie je lacný špás. Členovia Spišského veterán klubu však neradi svoj koníček merajú peniazmi. "Áno, je to drahý koníček, ale keď v rodine nikto nefajčí, neholduje pivu a alkoholu, tak sa to dá zvládnuť," vysvetľuje F. Ambrózy. Jeho kolega Jozef Chovanec, ktorý má vo svojej zbierke najobľúbenejšie motorky niekdajších čias značky Jawa zase hovorí: "Tento koníček to je záležitosť srdca. Neďaleko Rimavskej Soboty som kúpil jednu takú motorku. Majiteľovi som sa musel zaručiť, že nebudem s ňou obchodovať, ale že ju kupujem kvôli môjmu koníčku," spomína J. Chovanec, ktorý podľahol výlučne čaru motorkám. "Kým auto vozí telo, motorka zase dušu," vzápätí vysvetľuje aj prečo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš