Slovenska i zahraničia. Vysoké Tatry totiž hostili v poradí už piaty ročník Campfestu, gospelového open-air festivalu. Podľa slov organizátorov z neziskovej organizácie Mládež pre Krista z Prešova ide o najväčší kresťanský festival na Slovensku a v Čechách. V strednej Európe sa väčšie podujatia organizujú už iba v susednom Poľsku.
Hlavným mottom akcie bolo spojiť mládež v spoločnej vízii života s Bohom. Znamená to, že mladí kresťania nechcú svoju kresťanskú vieru iba deklarovať, ale aj podľa nej žiť. Jednoducho povedané, nestačí iba chodiť do kostola, je potrebné podľa učenia Krista aj žiť.
V Sportcampe sa od štvrtka do včerajšieho neskorého večera vystriedali spolu vyše tri stovky účinkujúcich. Pod Tatry prišli hudobníci, tanečníci, divadelníci a kazatelia z celého sveta. "Máme tu hudobné skupiny z Veľkej Británie, Švajčiarska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Nórska, Dánska, tanečníkov z Juhoafrickej republiky," predstavil národnostné zloženie účinkujúcich jeden z hlavných organizátorov festivalu Marián Lipovský zo združenia Mládež pre Krista.
Celé dianie sa odohrávalo v stanoch. Tie na Slovensko doviezlo niekoľko kamiónov z Poľska a Čiech. Stavať ich dobrovoľníci začali už minulý pondelok. Najväčší z nich má kapacitu tri tisíc osôb. V ňom vystúpili najväčšie hviezdy Campfestu skupiny Noel Richards band z Veľkej Británie, skupina Pais zo Švajčiarska, či poľská formácia MateO. V menších stanoch s kapacitou tisíc, respektíve osemsto divákov, koncertovali menej známe kapely, atmosférou však v ničom nezaostávali za hlavným pódiom. "Len málo ľudí vie, že aj medzi kresťanskými kapelami, ktoré hrajú hudbu rôznych štýlov od dance až po metal, je veľa vynikajúcich, dokonca celosvetovo známych kapiel. Veľa ľudí si myslí, že keď je to kresťanský festival, nie je tu kvalitná muzika. Naopak. Aj zvukári, ktorí zvučia renomované slovenské komerčné festivaly sa čudovali, koľko kvalitných kapiel videli na pódiu," povedal nám M. Lipovský.
Festival sa už po štvrtýkrát koná vo Vysokých Tatrách. Podľa organizátorov, práve Tatry asi najviac reprezentujú Slovensko. "Prvý Campfest sme organizovali vo Východnej. Pokiaľ ide o atmosféru, bol to jeden z najlepších ročníkov. Všetko bolo také spontánne. Potom sme sa presunuli do Tatier. Je tu pekný a priestranný areál, jeho majiteľ nám vyšiel v ústrety. Navyše po stránke organizačnej sa každý rok zlepšujeme. Myslím si, že teraz je už festival na vysokej úrovni," konštatoval šéf združenia Mládež pre Krista.
Takmer dokonalá organizácia si vyžaduje každoročne nemalé finančné prostriedky. M. Lipták priznáva, že tohtoročný rozpočet presiahol dva milióny korún. Ako sme sa z jeho úst dozvedeli, zhruba polovicu zohnalo združenie z rôznych grantov, nadácií a sponzorov. Polovicu zaplatia návštevníci zo vstupného. To bolo na štyri dni vrátane stanovania 499 korún.
Zaujímavosťou Campfestu bolo, že v celom areáli ste nenarazili na stánok s predajom alkoholických nápojov. Na to, že ide o podujatie, kde si iba ťažko "prihnete", upozorňovali už tabuľky pri vstupe do kempu. "Nechceli sme dávať rodičom zámienku k tomu, aby nám tu svoje deti kvôli alkoholu nepustili. Viem, že z predaja piva je dobrý biznis, ale radšej sme zvolili túto cestu. Takých, ktorí by sa náhodou opili slušne z areálu vyprevadíme a vrátime im aj vstupné," podotkol organizátor. Vzápätí dodal, že takéto prípady sú ojedinelé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš