v Prešove Pavla Drotára dostane všeličo
V Prešovskom kraji ich býva ročne viac ako tritisíc a tvoria 44 percent z celkového počtu priestupkov. Agresivita a hrubosť je často priamo úmerná množstvu alkoholu v krvi. Ich pôvod pramení v zlých medziľudských vzťahoch.
V poslednom období ľudia viac inklinujú k násilnému riešeniu majetkových konfliktov a výrazne sa posilnila súdržnosť rodinných klanov. Podľa Drotára rovnoprávnosť vstúpila aj do oblasti násilného riešenia konfliktov, kým v minulosti boli bežné krčmové bitky medzi chlapmi, dnes na uliciach a dvoroch zápasia medzi sebou aj ženy.
Druhou najpočetnejšou skupinou deliktov sú priestupky proti majetku, ktorých je štatisticky 23 percent. Patria sem krádeže do sumy 5 570 Sk. Zlodeji si dokážu veľmi presne ustriehnuť túto hranicu, aby neboli súdení za trestný čin. Na uliciach sa najviac kradnú bicykle a mobilné telefóny. Priestupky voči verejnému poriadku sú v praxi viditeľné na zdemolovaných telefónnych búdkach, porezaných sedadlách
v autobusoch a zničených interiéroch úradov a pohostinstiev. Zmena zákona vo vzťahu k záškoláctvu výrazne zvýšila počet priestupkov na úseku školstva a výchovy mládeže, táto skupina tvorí 19 percent priestupkov. Podľa Drotára k mladistvým delikventom, kde klasicky patrili deti z rozvrátených rodín, teraz pribúdajú mladí ľudia, ktorých rodičia pracujú v zahraničí. Vytvárajú bandy, ktoré lúpia v supermarketoch a školách. Nárast priestupkov je príznačný pre okresy s nižšou možnosťou pracovného uplatnenia. Vymožiteľnosť priestupkov býva takmer nulová medzi bezdomovcami. Z tohto dôvodu by bolo podľa Drotára potrebné zaviesť inštitút náhradného plnenia trestu formou verejnoprospešných prác. Originálny spôsob riešenia sporov zaviedol istý starosta, ktorý raz týždenne dal do obecného rozhlasu zahrať skladbu hanby venovanú rozvadeným susedom. Porušoval však zákon o ochrane osobnosti, preto s tým musel prestať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš