Závodného klubu v Poprade-Matejovciach Michala Pavlíka z trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. "Policajný orgán prípad uzavrel a postúpil vyšetrovací spis na Okresnú prokuratúru, ktorá bude vo veci ďalej konať," povedal nám hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Poprade Pavol Paračka.
M. Pavlík, poslanec popradského mestského zastupiteľstva za mestskú časť Matejovce, nechal v polovici júna tohto roka prostredníctvom dvoch pracovníkov Správy mestských komunikácií (SMK) zhodiť z fasády okien svojej budovy niekoľko desiatok hniezd zákonom chráneného živočícha. Hniezda zhadzovali za pomoci plošiny a Navyše pri zhadzovaní hniezd zahynuli minimálne štyri mláďatá. Ako sa neskôr zistilo, išlo o Belorítky domové.
Na nezákonný postup podnikateľa a poslanca ako prvý poukázal Tatranský denník KORZÁR. Podľa našich informácií, polícia začala konať na základe článku a fotografií uverejneného v našich novinách.
Poslanec svoje konanie obhajoval slovami, že početné vtáctvo mu vraj špinilo okná, budovu a chodník. "Minulého roku som dal 350-tisíc na opravu a vymaľovanie fasády. Zrazu sa tu objavili, nikto nevie prečo lastovičky. Možno preto, že dom bol nanovo vymaľovaný a špinia mi na oknách i pod nimi. Mám tu veľa aktivít a peniaze na ďalšiu opravu nemám. Navyše budova nevyzerá dobre, preto som dal hniezda odstrániť," povedal nám v júni M. Pavlík.
Pre Matejovský občasník sa podnikateľ nedávno vyjadril, že nevedel o tom, že belorítky majú práve mladé. Hniezda boli údajne prázdne. Podľa jeho slov, jediné hniezdo s mláďatami zhodili pracovníci nedopatrením, pretože bolo vysoko a nevideli doň. M. Pavlík povedal, že za odstránením hniezd bola snaha nasmerovať lastovičky do iných kútov budovy.
Paradoxom je, že budovaniu nových hniezd majiteľ budovy nezabránil. Tesne potom, ako ich dal zhodiť si belorítky začali budovať nové biotopy na rovnakých miestach. Neodstrašili ich ani pásky fólie, ktoré pracovníci SMK na fasádach okien inštalovali.
Podľa polície, konanie podnikateľa bolo v rozpore so Zákonom číslo 543/2003 o ochrane prírody a živočíchov a v rozpore s vykonávacou vyhláškou Ministerstva životného prostredia číslo 24/2003. Podľa trestného zákona hrozí podnikateľovi, v prípade, že sa mu dokáže vina, hrozí mu trest odňatia slobody až tri roky, alebo peňažný trest.
Mário Kern zo sekcie Justičnej polície Ministerstva vnútra si myslí, že trestne stíhaní by mohli byť aj robotníci, ktorí hniezda odstraňovali. "Obvinený nemusí byť iba ten, kto to dal urobiť, ale aj ten, kto to urobil," povedal nám pred časom. Podľa našich informácií, obvinený bol iba podnikateľ z Matejoviec.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš