88 kilogramov a merajúceho 233 centimetrov. Prešlo pár dní a rekordný úlovok sa stal minulosťou. Vo štvrtok ulovil rekordného kapitálneho sumca Vranovčan Juraj Hricko. Megaúlovok meral 235 centimetrov a vážil 97 kilogramov.
„V priebehu niekoľkých dní bolo na Domaši chytených päť sumcov nad dvesto centimetrov," poznamenal ten, ktorý zdolal toho najväčšieho. „Je to historická udalosť pre túto vodnú nádrž a pre východoslovenských rybárov. Konečne sme dokázali, že aj my sme dobrí rybári, nielen tí na Dunaji alebo v Čechách."
Úspechy rybárov vraj nesúvisia ani s poklesom hladiny, a už vôbec nie s rybárskym šťastím. „Skupina ľudí, čo tam chodí vábiť sumce sú mladí, inteligentní rybári, ktorí nejdú na náhodu. Majú veci naštudované z literatúry a natrénované. Majú vlastnoručne nastrúhané vábničky, a majú natrénované na rybníkoch a doma vo vaničkách. Takže táto stropkovská skupina, a pán Zbyňovský, ktorý so mnou lovil sumca, sú všetko profesionáli na sumce," povedal J. Hricko.
Svoj kapitálny úlovok odchytil na návnadu, ktorou bol 40-centrimetrový pleskáč. Znamená to, že sa špecializoval na sumca? „Jednoznačne. Sadli sme do lode, štvorčlenná posádka, ja som bol vodcom plavidla." Mozgom „operácie" bol Erik Zbyňovský s vábničkou, odborník na sumce. Práve s ním bol vlani J. Hricko prvýkrát na sumce. Tento rok mali nesmierne šťastie. Na vodu vyrazili okolo 19. hodiny a o dve hodiny bol záver. „Pri love sme použili špeciálnu šnúru na stokilové ryby a zvláštne prúty. Samotné ulovenie sumca trvalo 35, možno 45 minút. Sám by som to asi nezvládol, mal som obavy, že to prút nevydrží. A dochádzali mi aj sily, musím asi začať cvičiť v posilňovni, lebo ma tá ryba dosť vyšťavila. Chvíľu som teda so sumcom bojoval ja, chvíľu pán Zbyňovský... Bolo to veľmi zaujímavé, nenormálny zážitok."
Sumca chytili v oblasti Novej Kelče, v starom koryte Ondavy. Domašu pozná Juraj Hricko ako vlastnú dlaň. Je na dôchodku, no robí siedmy rok hospodára na vodnej nádrži Domaša a vedúceho rybárskej stráže. Ako človek z praxe si pochvaľuje nový rybársky zákon. Spokojný je aj so situáciou na Domaši, akurát by si želal zlepšenie v oblasti služieb. Podľa vlastných slov sa rybárčine venuje vyše 30 rokov, no jeho rybársky učiteľ Imrich Vaško tvrdí, že chytá ryby od roku 1965. Aj Imrich Vaško, aj dlhoročný funkcionár Ladislav Mitaľ a ďalší rybári sa prišli so svojim kolegom podeliť o celoživotný zážitok.
„Keď tak spomínam, premietam si ´film´ z rybárčiny, až mi husia koža naskakuje," dume Juraj Hricko, ktorý o sebe tvrdí, že nikdy nebol rekordérom. Doteraz patrila medzi jeho vrcholy 13,5-kilová šťuka a 11,9-kilový kapor. Bol však aj športovým rybárom, členom česko-slovenskej reprezentácie a šéf slovenskej reprezentácie v Írsku na muškárskych pretekoch. „To zase vďaka mojim priateľom, mám šťastie v živote, že som obklopený dobrými ľuďmi."
Sumec dnes už leží rozporcovaný v chladničky u Hrickovcov. Jeho hlava ako trofej poputuje k docentovi Straňajovi do Ivánky pri Dunaji na reparáciu, istý čas bude aj vystavená v sieni Slovenského rybárskeho zväzu.
Starí rybári si pri pohľade na rekordného sumca nevdojak spomenuli na svojho kolegu, dnes už nežijúcu legendu Adolfa Daníčka. Tomu ju symbolicky venovali. „Pre nás bol rybárska záhada. Už som funkcionárčil, robil predsedu, no keď ma zobral na Latoricu, tak som bol poslušný učeň. Umýval som kotlíky a podobne, aby ma nabudúce - pred dvoma rokom prvý raz na sumcov zobral znova," zaspomínal si J. Hricko.
Z úlovku sa tešia aj traja dospelí synovia, ktorí a kedysi venovali rybačke viac, no otcov sumec sa pre nich stáva výzvou. Tešila sa aj manželka, ktorá si s vášnivým rybárom užila rôzne zážitky. „Manželka mala rada rybárske bály, rybačku už menej," dobromyseľne podotkol šťastný rybár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš