evanjelickým cirkevným zborom na 14. augusta. Vlaňajší pozitívny ohlas podujatia inšpiroval Kežmarčanov k vytvoreniu tradície.
"Doposiaľ sa veľká pozornosť židovskej komunite nevenovala, pritom v našom meste za prvej republiky tvorili Židia pätinu obyvateľstva a mali veľký podiel na hospodárskom rozvoji Kežmarku. Kedysi tu stála aj synagóga, v 60. rokoch však bola zlikvidovaná. Touto akciou chceme otvoriť tajnú komnatu dejín židovskej komunity v našom meste. Je našou povinnosťou ako historikov priniesť viac poznania o ich živote a zároveň si dôstojne uctiť pamiatku ľudí, ktorí tu žili," uviedla riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
V období druhej svetovej vojny boli až tri štvrtiny židovského obyvateľstva z Kežmarku násilne odvlečené do koncentračných táborov. Po vojne sa do mesta vrátila necelá desatina z nich a aj tí sa neskôr vysťahovali do Izraela. Pri ostatnom spočítaní ľudu sa k židovskej viere prihlásili v Kežmarku len traja ľudia, odvtedy už jeden z nich zomrel.
"Pripomínaním dejín židovstva chceme na jednej strane prispieť k osvetleniu dejín, ale zároveň pôsobiť aj na mladú generáciu k väčšej tolerancii a znášanlivosti. Preto aj výstavu s unikátnymi exponátmi z múzea v poľskej Bochni necháme až do 12. septembra, aby ju mohli vidieť aj žiaci a študenti," podotkla Erika Cintulová.
Súčasťou programu bude odborný seminár o období holocaustu na Spiši a v Poľsku, výstava Židia bocheňski, koncert sláčikového kvarteta a návšteva kežmarského židovského cintorína. Pracovníci múzea sa pokúsia aj o vydanie zborníka prác, ktoré odznejú na seminári.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš