spoločnosti Solivary, a. s., Prešov, ktoré malo priniesť východisko pre riešenie záchrany národnej kultúrnej pamiatky v Solivare a na svete je prvý reálny výsledok. Ministerstvo kultúry SR totiž oficiálne požiadalo vládu o 6 miliónov na sanáciu šachty Leopold. Jej sanácia by zachránila ohrozenú národnú kultúrnu pamiatku Solivar, najmä Gápeľ a pôvodné povrchové zariadenie na ťažbu, ktoré je jedinečnou pamiatkou v celosvetovom meradle.
Faktom je, že záujem kompetentných sa zvýšil po tom, čo na reálnu hrozbu upozornili nielen odborníci, ale aj obyvatelia Solivaru v petícii, ktorú doručili na Úrad vlády SR. O probléme so šachtou napokon vie už niekoľko rokov správca jedinečnej kultúrnej pamiatky, aj manažment Solivarov, ale nikdy sa nenašlo dosť prostriedkov na riešenie situácie. Teraz však neznesie odklad.
Podľa odborníkov je totiž reálne možné, že nekonanie v tejto veci môže do troch až šiestich mesiacov vyvolať ekologickú haváriu s vážnymi dôsledkami pre obyvateľov Solivaru aj neďalekého sídliska Sekčov. Môže sa stať, že sa sladká voda v podloží zmieša so slanou, prepadne sa pôda v okolí šachty Leopold, čo spôsobí následné zrútenie viacerých budov a komunikácií, vrátane Gápľa.
Pripomíname, že už v minulosti sa po dlhotrvajúcich búrkach prepadli vyťažené podzemné priestory v tesnej blízkosti bytových domov nad sídliskom Sekčov. Pre Solivarčanov aj iných záujemcov o výstavbu rodinných domov potom niekoľko rokov platila stavebná uzávera.
"Celkom presná dokumentácia o tom, kade vedú všetky štôlne, sa nám nezachovala. Môžu byť kdekoľvek na úseku niekoľkých kilometrov. V šachte Leopold sa voda sústavne dvíha a je tu nebezpečenstvo, že, keď voda podmyje základy, stavba gápľa ostane doslova visieť na riedkej hline a spadne," povedal nám iniciátor petície, ktorú podpísalo 160 Solivarčanov, Jozef Vavrek.
Mimochodom, mnoho starých Solivarčanov sa možno viac obáva o možné zničenie pamiatky, ako o ohrozenie vlastného majetku. K starej Soľnej bani sa totiž viažu osobné spomienky takmer všetkých rodín. Rodové kroniky sú popretkávané osudmi a príbehmi predkov, ktorí v bani celý život pracovali.
Manažment Solivarov tiež predložil ministerstvu hospodárstva svoj návrh a zdá sa, že čoskoro nadobudne konkrétnejšiu podobu. Spoločnosť je totiž podľa banského zákona povinná odvádzať štátu za ťažbu soľanky istú sumu prostriedkov. Navrhli preto dohodu, aby časť z týchto zdrojov mohli požiť na sanáciu šachty Leopold. Jej rekonštrukcia je z hľadiska finančných nákladov ťažko realizovateľná, ale aj vyťaženie soľanky, na čo budú musieť použiť svoju technológiu a následné zasypanie šachty, si podľa doterajších predpokladov vyžiada okolo 15 miliónov korún. Záchrana teda nebude jednorázovou aktivitou, ale bude sa realizovať odborne a postupne.
V tej súvislosti poznamenávame, že riaditeľ Solivarov Michal Farbaky svojho času pred novinármi prezentoval vízie, že spoločnosť má záujem v budúcnosti investovať do obnovy a prevádzkovania areálu starého Solivaru. Objavili sa aj úvahy o projektoch, ako by sa dal pre verejnosť oživiť a postupne rekonštruovať. Tento návrh však košické STM odmietlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš