starostovský post v minulom volebnom období, začal v septembri minulého roku už s kopaním základov na túto stavbu. Síce v tesnej blízkosti kostola, ale na obecnom pozemku.
Tento zámer dôvodil jednak stiesnenými priestormi v miestnom kostole, modernou dobou, kedy vlastne nielen mestá, ale aj jednotlivé obce na Slovensku disponujú takýmito zariadeniami. "Každý by mal mať na poriadku svoj majetok, obec aj cirkev. Nech si každý spravuje to svoje," domnieva sa J. Leško.
Starosta, ktorý riadi chod obce v tomto volebnom období, má na vec spolu s väčšinou obecného zastupiteľstva iný názor a prikláňa sa k nemu aj miestny správca farnosti. "Za posledných päť rokov sme v obci mali osem pohrebov. Konzultoval som záležitosť ohľadom domu smútku so stavebným odborníkom a ten nám vyčíslil, že stavba by nás vyšla na približne 1 800 000 korún. Pre takú malú obec je to astronomická suma. Pripadá mi to, akoby niekto, komu padá chalupa na hlavu, si kúpil bavorák na splátky. Chcem ešte podotknúť, že bývalý starosta začal kopať základy bez právoplatného stavebného povolenia. To nadobudlo platnosť až v decembri," oponuje terajší starosta Jozef Klešč.
V súčasnosti preto terajšie vedenie obce plánuje zriadiť miestnosť pre zosnulých občanov v prístavbe kostola. Doterajšie stavebné úpravy stáli približne 25-tisíc korún a splátkovou formou plánujú ešte kúpiť aj potrebné chladiarenské zariadenie. Oponenti, medzi nimi aj bývalý starosta tvrdia, že ide o nedôstojné a nehygienické priestory o veľkosti približne tri krát tri metre. "Obec nemá ani stavebné povolenie. A peniaze by sa určite zohnali. Všetko sa dá, ak sa chce. Aj s plynofikáciou sme začali od nuly a dokončila sa," upozorňuje J. Leško.
"Stavebný zákon jasne hovorí, že ak nebudeme meniť charakter doterajšej stavby a nezasiahneme do nosných konštrukcií, netreba nám stavebné povolenie. Obec je po reforme verejnej správy aj stavebným úradom - súhlas na stavebné úpravy sme si preto vydali sami," popisuje terajší starosta Olšavky praktiky, ktoré prináša život.
Proti zámeru bývalého starostu postaviť v blízkosti kostola dom smútku sa postavila aj cirkev. Miestny správca farnosti PhDr. Pavol Kula totiž podal námietku na Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi proti vydaniu stavebného povolenia. Podľa jeho slov prípadná stavba by sa nachádzala ani nie tri metre od kostola a bránila by veľkým liturgickým slávnostiam. Okrem toho dom smútku by zatieňoval duchovný význam kostola. "Napísal mi aj list otec biskup a tiež bol proti domu smútku. Píše mi, že tieto zariadenia vymysleli komunisti, aby odlákali ľudí od návštev kostola a že v našej obci, kde sú všetci veriaci, nemá opodstatnenie," cituje slová z listu spišského sídelného biskupa bývalý starosta obce.
J. Leško v minulosti rozbehol v obci aj podpisovú akciu. "Nejde o petičnú akciu, ale o zisťovanie názoru jednotlivých obyvateľov. Zisťoval som, kto súhlasí so stavbou, kto je proti a kto má neutrálny názor," vysvetlil J. Leško. Za to, aby v Olšavke bol dom smútku, bolo 38 obyvateľov obce, traja boli proti a šiesti sa nechceli vyjadriť. "S podpisovými hárkami som obišiel asi 70 percent obce. Potom som to vzdal. Nechcem, aby si to niekto vysvetlil tak, že robím terajšiemu starostovi prekážky v práci. Chcem, aby bol už v obci pokoj," povedal na margo súčasnosti bývalý starosta Olšavky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš