rámci programu pomoci de minimis. V celom balíku bolo pôvodne plánovaných 90 miliónov, ale v konečnom dôsledku ho ministerstvo navýšilo na celkovú sumu 98,857 milióna korún. Nitrianskemu kraju so žiadateľmi z 5 okresov na rozvoj podnikania vyčlenili 23,166 milióna, Banskobystrickému so žiadosťami z 9 okresov 20,843, Prešovskému pre 11 okresov 26, 115 milióna a napokon Košickému kraju pre záujemcov zo 7 okresov 28,733 milióna korún.
Dodávame, že len z okresu Prešov bolo podaných 52 žiadostí, pričom podnikateľské subjekty žiadali o takmer 60 miliónov, čo bol desaťnásobok limitu pre okres. Aj tento fakt svedčí o obrovskom hlade po voľných finančných prostriedkoch umožňujúcich rozvoj.
Rezortné ministerstvo vyhovelo 8 žiadateľom a uvoľní sumu 5,959 milióna korún. Ich výber tiež nie je nezaujímavý. Pôjde napríklad o firmu, ktorá plánuje obchodovať s výrobkami vyžívajúc lokálne prírodné zdroje, ďalej o poradenstvo v oblasti úspory tepla, piliarsku výrobu, modernizáciu výroby mäsových výrobkov, rozšírenie poskytovania stavebných prác, výroby betónových výrobkov, ale schválené je aj zakúpenie nákladného motorového vozidla pre podnikateľskú činnosť samosprávy. Zaujímal nás ďalší postup pri uzatváraní zmlúv s úspešnými žiadateľmi, preto sme oslovili vedúceho živnostenského odboru na Okresnom úrade v Prešove Mikuláša Draba.
"Ďalšie kroky pri podpise konkrétnych zmlúv sú v rukách ministerstva. My by sme mali do 8. augusta dostať oficiálnu informáciu o podnikateľoch, ktorí neuspeli a informovať ich o tom."
Na našu otázku, či neúspech projektov bude aj zdôvodnený, prípadne či sa záujemcovia dozvedia, prečo boli neúspešní, nám odpovedal, že pôjde len o zoznam firiem bez podrobností. Sám sa zaujímal, kedy sa žiadateľom vrátia projekty a akým spôsobom. Na rezortnom ministerstve sa dozvedel, že by sa tak malo stať do dvoch mesiacov.
"Niektorí sa už informovali, kedy sa im podklady vrátia. Zrejme sa pokúsia o rozpracovanie a pouvažujú o iných možnostiach, alebo eurofondoch," dodal Drab.
Podľa našich informácií si viaceré firmy dali vypracovať projekt profesionálne a iste za to aj zaplatili. Keďže boli neúspešní, pravdepodobne chcú aj analyzovať dôvody a porovnať svoje nápady so schválenými.
Pre porovnanie, v okrese Bardejov boli úspešné štyri firmy, ktoré so sumou 3, 315 milióna plánujú podnikať v oblasti cestovného ruchu, rekonštruovať výrobný závod v Cigeľke a rozšíriť sortiment, ale pôjde aj o zriadenie klampiarsko-zámočníckej dielne. V okrese Humenné za vyčlenených 2,427 milióna stavili na spracovanie drevnej hmoty, rozšírenie výroby zdravotníckej techniky, ale aj racionalizáciu výroby valcov pre pasovú a technologickú prepravu. V Kežmarku ide jednoznačne o cestovný ruch skvalitnením služieb v motoreste a penzióne a dvaja podnikatelia takto získajú 3,120 milióna. Podobne Levočania za získaných 1, 245 milióna plánujú zmodernizovať penzión a zriadiť remeselnú dielňu v záujme obnovy starých remesiel.
V Medzilaborciach s podporou za pol milióna zase chcú podnikať s cukrovinkami. Traja podnikatelia z okresu Sabinov za 2,519 milióna plánujú zriadiť lakovňu, prevádzku s textilnou produkciou, ale aj rozšíriť sortiment jedálne o výrobu parených polotovarov. Dve firmy pôsobiace v okrese Snina za 1,555 milióna chcú rozšíriť divíziu výroby dielcov sústružením a vytvoriť si podmienky pre obchodovanie s partnermi z EÚ, tiež vybaviť výrobnú prevádzku číslicovo riadeným obrábacím centrom. Stropkovčania síce dostali len trištvrte milióna, ale ich záujem smeruje k rozšíreniu prevádzky na spracovanie plastov a výrobu nábytkových hranolov novou technológiou. Dvaja Svidníčania so sumou 1,201 milióna plánujú inovovať technológiu odevnej výroby a v inom prípade kúpiť miešaciu linku na výrobu betónovej zmesi. Štyri vranovské spoločnosti s rozpočtami za 3,5 milióna korún rozšíria výrobu spodného prádla, oživia lahôdkársku, cukrárenskú a pekárenskú výrobu, ale v pláne je aj otvorenie Gazdovského domu v Zámutove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš