ťažko dostupných lokalitách s absenciou zdroja vody by požiar mohol mať katastrofálne následky. Aj toto leto už lesníci zaznamenali niekoľko prípadov svojvoľného zakladania ohňa v lese. Našťastie, vždy sa ho podarilo včas uhasiť.
"Máme skúsenosti, že ak sme pri ložisku ohňa do troch hodín, škody sú zvládnuteľné. Aj tohtoročné prípady v oblasti od Tatranskej Polianky po Štrbské Pleso potvrdili, že potrebné je včasné ohlásenie požiaru a rýchly zásah hasičov. Väčšinu požiarov v lese aj teraz založili návštevníci TANAP-u," konštatoval námestník riaditeľa ŠL TANAPu Peter Spitzkopf.
Oheň bol nepriateľom lesa v Tatrách aj v dávnej minulosti, ešte za čias, keď tu neexistoval národný park. Veľký požiar eviduje história z roku 1944. V Kôprovej doline ho vtedy pri spracovávaní následkov kôrovcovej kalamity dvaja kočiši spôsobili nepozornosťou. Zhorela celá lokalita zvaná Všiváky medzi Tichou a Kôprovou dolinou. Druhý raz vo veľkom vyčíňal oheň v roku 1953 nad Vyšnými Hágmi. Tentoraz ho založili neopatrní návštevníci Tatier. Zhorelo vtedy 107 hektárov lesa.
V hlbokej minulosti požiare spôsobovali predovšetkým pastieri vypaľovním kosodreviny. Chceli tak získať plochy vhodné na pastvu. Po vzniku TANAP-u sa situácia ukľudnila. Od roku 1953 na území TANAP-u vzniklo viac ako 230 požiarov, oheň tak zničil cez 230 hektárov lesa.
"Máme vypracovaný protipožiarny systém, ktorý vychádza z dlhoročných skúseností. Je založený na hliadkovaní v teréne počas voľných dní a tiež na výkone inšpekčnej protipožiarnej služby. Strediská máme vybavené aspoň ľahkou protipožiarnou technikou. Okrem toho v kritických obdobiach ministerstvo pôdohospodárstva zabezpečuje letecké monitorovanie lesných požiarov," upresnil Peter Spitzkopf. Ako dodal, vzrastajúca návštevnosť Tatier je aspoň občas výhodou. "Takmer nikde nie sú úplne odľahlé lokality, ľudia sú všade, zacítia dym, zistia oheň a avizujú nám to. Tak máme šancu požiar v súčinnosti s hasičským záchranným zborom včas likvidovať," povedal.
Lesníci zo ŠL upozorňujú turistov, aby dodržiavali pokyny návštevného poriadku TANAP-u. Medzi ne patrí aj zákaz kladenia ohňa vo voľnej prírode, ale rešpektovať by mali aj vyhradené miesta na táborenie a nepripaľovať si cigaretu v lese v čase extrémne suchého počasia.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš