dokazovania je náročný. Pokusy o kontroly a legalizovanie čiernej práce však zvyčajne skončili na polceste, teda administratívnym opatrením, ktoré spravidla nezastavilo zneužívanie štátnych zdrojov.
Okresný úrad (OÚ) v Prešove krátko po ustanovení Štefana Kužmu (na obr.) do funkcie prednostu, začal riešiť problém radikálnejšími krokmi. "Podali sme na okresnú prokuratúru niekoľko trestných oznámení na klientov sociálneho odboru, ktorí poberali sociálne dávky neoprávnene. Najmä v prípadoch, kde je dôvodné podozrenie, že išlo o úmysel," uviedol prednosta.
Právnik OÚ Branislav Mičieta nám potvrdil, že v siedmich prípadoch už policajní vyšetrovatelia na základe posúdenia, že ide o evidentné a úmyselné porušenie povinností, začali trestné stíhanie. Obžaloba podľa zákona 250 b Trestného poriadku je už skoncipovaná a konečný verdikt vynesie súd.
"Pripravujeme aj ďalšie podania, najmä tie najvypuklejšie. Najčastejšie ide o ľudí, ktorí pracujú v zahraničí, či už v Česku, alebo v Juhoslávii a poberajú sociálne dávky. Jednotlivci dlhujú štátu okolo 20-tisíc korún, niektorí menej," konkretizoval Mičieta. Faktom totiž je, že klienti sociálneho odboru si často neuvedomujú, že z rozhodnutia o priznaní sociálnej dávky im nevyplýva len nárok na peniaze, ale aj povinnosti. To znamená, že ak sa zamestnajú, majú povinnosť obratom nahlásiť túto skutočnosť a v takom prípade im vyplácanie dávok pozastavia. Prax však bola taká, že ak aj úradníci v procese preverovania v spolupráci s Okresným úradom práce v Prešove, pobočkou Sociálnej poisťovne, prípadne na základe občianskeho podnetu zistili tieto
skutočnosti, rozhodnutím pozastavili dávky a vyzvali klientov, aby uhradili vzniknutý finančný rozdiel, tí na výzvu spravidla nereagovali.
Na našu otázku, aké sankcie hrozia týmto ľuďom, Mičieta hypoteticky reagoval: "Podľa Občianskeho zákonníka je premlčacia doba 10 rokov, teda za toto obdobie je možné vymôcť dlžné čiastky. Ak súd potvrdí skutkovú podstatu trestného činu, mimo úhrady ušlej škody, hrozí im uloženie podmienky, prípadne až odňatia slobody."
Zaujímalo nás tiež, prečo OÚ nezačal dôsledne uplatňovať dikciu zákona už skôr. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že rok, čo rok sociálny odbor vykazuje niekoľkomiestne sumy, ako pohľadávky voči klientom. Prednosta Kužma síce odmietol vzniknutú situáciu komentovať, ale naznačil, že bývalé vedenie OÚ nemalo vôľu presadzovať tvrdé postihy. "Sme štátni úradníci a našou povinnosťou je spravovať štátne prostriedky dôsledne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš