zastupiteľstva aby nepredávali budovu hasičskej zbrojnice na Popradskej ulici. Poslanci tak v tajnom hlasovaní väčšinou dvanásť ku piatim hlasov proti predaju rozhodli, že budovu i naďalej budú používať hasičskí dobrovoľníci.
Pomyselný boj o zbrojnicu viedlo mesto s dobrovoľnými hasičmi už niekoľko mesiacov. Chcelo ju predať spoločnosti s ručením obmedzeným ST Omega zo Starej Ľubovne. Tá ju mala prestavať na modernú budovu a následne predať Československej obchodnej banke. Znalec odhadol cenu značne schátranej nehnuteľnosti v centre mesta na 2,64 milióna korún. Mesto navrhlo zbrojnicu odpredať za rovné tri milióny korún. Podľa slov zástupcu prednostu Vladimíra Dlugolinského išlo o výhodný predaj. "Mesto by na tomto predaji zarobilo. Sú to v podstate iba štyri schátrané múry a zhnitá strecha. V podstate by sme za navrhovanú cenu predávali iba pozemok," konštatoval.
Iný názor na vec mali hasičskí dobrovoľníci. Tí ústami svojho zástupcu Jána Mezeša tvrdili, že ide o likvidáciu DHZ v Starej Ľubovni. "V iných obciach zveľaďujú hasičskú techniku a vy chcete predať požiarnu zbrojnicu," hovoril vo svojom vystúpení na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva hasič. Podotkol tiež, že dobrovoľníci majú aj napriek neochote mesta finančne ich podporovať svoje opodstatnenie. Ako príklad uviedol posledný požiar, ktorý na bytovom dome na Letnej ulici zničil jeden z bytov a strechu na celom dome. Navyše kvôli plameňom vyhasol život 60-ročnej dôchodkyne.
Dobrovoľníci tiež pripomenuli, že podľa listu vlastníctva zbrojnica nepatrí mestu, ale "občanom mesta Stará Ľubovňa". Mesto si podľa nich teda nemôže s majetkom nakladať ako chce, pretože mu podľa zápisu nepatrí. Opierali sa o rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky podobného prípadu, kedy súd rozhodol v prospech občana a nie mesta. Ich tvrdenie spochybnil V. Dlugolinský. Opieral sa o tvrdenia právneho experta Štefanoviča. Podľa neho je správcom majetku mesto.
DHZ však nechcel magistrát nechať "v štichu". Ako náhradu za budovu na Popradskej ulici im poskytol priestory v Kultúrnom dome. Techniku si mohli uskladniť v jednej z kotolní spoločnosti Slobyterm. J. Mezeš však konštatoval, že táto ponuka je pre nich nevýhodná a ak poslanci predaj schvália, dobrovoľný hasičský zbor sa zruší.
Posledné slovo v celej kauze mali napokon poslanci. Tí sa rozhodli o predaji hlasovať tajne. Ešte pred tým sa však ozvali hlasy, aby mesto vypísalo na predaj budovy verejnú súťaž. Viacerým sa totiž zdala cena za objekt veľmi nízka. Poslanec Milan Sivulka (SDĽ) žiadal počkať s predajom do budúceho roka. Podľa neho ceny nehnuteľností vstupom Slovenska do EÚ vzrastú. Mesto by tak mohlo utŕžiť viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš