festivalov na Slovensku Ready Okey leto 2003. Organizovalo ho Rádio Okey, Produkčný dom Forza a mesto Poprad. Vystúpenia dvadsiatich štyroch skupín, ktoré sa konali na mamuťom pódiu postavenom na futbalovom štadióne, videlo počas dvoch dní viac takmer 30 tisíc divákov.
Festival odštartoval v piatok o tretej popoludní vystúpením košickej formácie Pros & Cons. Po nich nasledoval set skupiny Chill on the sun z Prievidze. Obe produkcie videlo minimum divákov. Plocha, ktorú tento krát nepokrýval trávnik, ale pospájané drevené dosky sa za začala zapĺňať až pri koncerte ďalších Košičanov, kapely Vanilla Club.
Prvou skupinou, ktorá dokázala fanúšikov slovenskej pop music "rozhýbať" bol Hex z Bratislavy. Na dobrý výkon "Hexákov" nadviazal aj Polemic so svojím ska-reage. Veľké ovácie zožala Katka Knechtová a Peha. Ako sme z jej úst tesne po koncerte dozvedeli, kapela je momentálne veľmi "rozlietaná". "Hneď po tomto koncerte odchádzame do Čiech, kde máme ďalšie vystúpenie," povedala nám. Prešovčanov postihla menšia nepríjemnosť. Tesne pred vystúpením im "odišiel" sampler, preto aj ich produkcia znela rockovejšie, ako možno mnohí očakávali.
Pehu vystriedal nitriansky Gladiator. Ich set patril k vrcholom večera. Hoci partia okolo bratov Hladkých hrala ešte za vidna, nič to neubralo na ich nasadení. Bubeník Georgio Babulic vníma festival, ako vôbec jeden z najlepších na Slovensku. "Bola tu dobrá atmosféra, hralo sa nám dobre. Myslím si, že sme predviedli štandardný výkon. Vlani sme síce hrali trocha neskôr, už za tmy, ale ľudia sa bavili," konštatoval po vystúpení.
Prvým zahraničným hosťom večera boli ostravskí Kryštof. Kapela len nedávno ukončila turné po Slovensku a podľa slov speváka a gitaristu Richarda Krajča koncert v Poprade kapelu utvrdil v názore, že slovenské publikum je v porovnaní s českým predsa len o čosi spontánnejšie a živelnejšie.
Elektronicko-rockové variácie Kryštofa vystriedali rockoví "klasici" No Name. Tí museli niekoľko minúť čakať v priestoroch za pódiom. Službu vypovedali agregáty napájajúce masu aparatúry elektrickou energiou. Po odstránení poruchy však už "Timkovcom" nič nebránilo v tom, aby ukázali, že nie nadarmo patria k špičke slovenskej hudobnej scény. Najzaujímavejším momentom ich setu bolo Zoliho spevácke sólo a Igor Timko za klávesmi.
Publikum, v ktorom prevládali tí neskôr narodení, sa podarilo dostať do varu aj "pánom" zo skupiny Team. Líder skupiny Paľo Habera sa počas koncertu vybral medzi divákov v prvých radoch. Team musel napriek búrlivému ohlasu o čosi skrátiť svoj pobyt na pódiu. P. Habera to komentoval slovami: "Z réžie dostávame pokyn, že musíme končiť, aby si A*Teens mohli pripraviť playback," povedal publiku.
Práve A*Teens zo Švédska, ktorí mali byť hlavnými ťahákmi prvého dňa festivalu, sklamali na celej čiare. Marie, Dhani, Sara a Amit pricestovali do Popradu lietadlom. Príchod si nenechalo ujsť niekoľko desiatok nadšených fanúšikov. Mladí Švédi sa s niekoľkými vyfotografovali a rozdali pár podpisov. Masu ľudí pred pódiom však štvorica nepresvedčila. Diváci na hity skupiny Abba z halfplaybacku nereagovali. Iba nemo hľadeli na to, čo sa deje pred ich očami. Kým pri predchádzajúcich kapelách areál burácal, pri vystúpení A*Teens stíchol.
Podľa slov organizátorov boli A*Teens z reakcií popradského publika sklamaní. Gajo Kuruc z Produkčného domu Forza si myslí, že prekážkou bola jazyková bariéra. "A*Teens mali veľké očakávania, pretože v stredoeurópskom priestore hrali vôbec prvýkrát. Zrejme si mysleli, že keď s nami komunikujú bez problémov po anglicky, podobne to bude aj pri konfrontácii s divákmi. Myslím si, že napriek slabšiemu ohlasu podali výborný výkon," komentoval vystúpenie hlavných hviezd večera organizátor.
Tanečno-popová Chigoly otvorila druhý deň Ready Okey leta 2003. Po desiatich minútach ich vystriedala formácia Smola a Hrušky zo Spišskej Novej Vsi, aby bola na pódiu "vďaka" produkcii ešte kratšie. Líder skupiny gitarista a spevák Dodo Kramár netajil sklamanie. "Asi sme sa s produkciou nepochopili. Mali sme hrať pätnásť minút. Na playlist sme napísali desať skladieb, ale chceli sme ich hrať skrátene. Na papier sme však napísali pôvodné dĺžky a preto nám povolili zahrať iba tri skladby," posťažoval sa nám líder Novovešťanov. Ears z Košíc boli na pódiu podľa plánu, podobne aj Žena z lesoparku na čele so Šarkanom.
Slušne zaplnený štadión čakal na speváčku Mishu a jej kapelu. Tá sa na pódiu objavila po asi päťminútovom vstupe "bieleho" rapera Helica. Niekoľkonásobná držiteľka ocenenia Aurel odspievala komorný set. Kapela pozostávala z troch členov, bubeníka, basgitaristu a gistaristu. Jej jemný R&B ale diváci prijali s nadšením. V jednej zo skladieb jej s rapovaním pomohol "predskokan" Helico. Mishu mali vystriedať LePayaco z Bratislavy, kvôli ich meškaniu sa pred publikum postavili páni z kapely Modus. Vekový priemer muzikantov, ktorý sa však nijako neodrazil na kvalite produkcie, "kazil" iba Lehotského syn. Dorazivší LePayaco potom odohrali iba tri skladby.
IMT Smile majú na východe silné zázemie a bolo to vidieť. Ivanovi Táslerovi sa podarilo pokaziť jeden z nástupov, ospravedlnil sa však slovami: "Prepáčte, mám asi v tele veľa červeného vína". Kým IMT Smile divákov rozospievali, nitriansky Desmod 10-tisícový dav i roztancoval. V tanci diváci zotrvali aj počas 40-minútového vystúpenia skupiny Vidiek. Kým ostatní muzikanti decentne okupovali určené kúty pódia, frontman Janko Kuric mašíroval a krútil sa na celej ploche.
Sobota jednoznačne patrila skupine Horkýže Slíže. Tí sú momentálne na vrchole a bolo to cítiť aj počas ich vystúpenia. Ešte pred ním nám spevák Kuko, inak čerstvý otecko, povedal, že na pódiu nebudú nadávať, ako to majú vo zvyku, ale prichystali si na divákov iné prekvapenie. To sa udialo na konci jednej zo skladieb. Gitarista trocha "pozametal" pódium svojím nástrojom. Počas setu Nitranov publiku doslova šalelo. Pred zábranami bola tlačenica a ochranka i zdravotníci mali plné ruky práce.
Ďalšie prekvapenie na úkor headlinera, ktorým sa v sobotu stala česká skupina Kabát, sa nekonal. Jozef "Pepa" Vojtek sa so svojou bandou na Slovensku ukázali po dvojročnej pauze. Ľudia si však na ich hity pamätali. Toľko varu, ako pri vystúpení Horkýže Slíže v radoch divákov síce nebolo, vystúpenie malo veľmi dobrý ohlas.
Zdravotníci mali podľa slov zdravotnej sestry Patrície Hvilovej práce viac ako dosť. Dovedna ošetrili asi 150 ľudí. Štyria z nich do nemocnice putovali štyria pacienti. Medzi najčastejšie zranenia patrili poranenia nôh, rezné rany a odpadnutia v dôsledku pritlačenia davom ľudí. "Mali sme tu diabetikov, ktorí zabudli užiť inzulín, alebo astmatikov, ktorí sa tlačili dopredu a zistili, že sa im ťažko dýcha," informovala nás zdravotná sestra.
O tom, či sa Poprad dočká aj ôsmeho pokračovania úspešného festivalu nie je ešte rozhodnuté. Julo Viršík z Rádia Okey nám povedal, že všetko je otvorené. Organizátori by sa radi poobzerali priestrannejšom areáli, kde by mohlo byť viac pódií a atrakcií. G. Kuruc tesne po skončení tohtoročného Ready Okey leta zasa vyhlásil, že víťazná zostava sa meniť ani v budúcom roku nebude. Špekulácie o mieste konania budúceho ročníka uzavrel viceprimátor Popradu Milan Lučivjanský. Podľa neho to bude určite v metropole pod Tatrami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš