ročník, ktorého sa v sobotu zúčastnili zlatokopi zo Slovenska, Česka, Poľska i Švajčiarska.
V miestnom potoku boli pripravené akési kóje pre súťažiacich. Každému bolo na jeho miesto vysypané vedro s hlinou, v ktorom sa nachádzali zlatinky. Tie sa potom súťažiaci snažili v čo najkratšom čase vyryžovať. „Prišli sme tu skôr zo zvedavosti, ešte som v živote neryžoval zlato," prezradil nám dôvod svojej prítomnosti jeden z juniorov. Súťažiť mohli všetky vekové kategórie. Najmladším tohoročným účastníkom bol štvorročný Pavol Cengeľ z Nižnej Myšle, najstarším Viliam Kollár zo Žiaru nad Hronom, ktorému už pomaly tiahne na šesťdesiatku.
Medzi zlatokopmi sme zazreli aj hlavného organizátora súťaže, starostu Zlatej Bane Dušana Demčáka. „Prvé dva roky som nesúťažil, ale vlani som sa odhodlal. Veď aj ja chcem mať nejaké zlato, nebudú ho zo Zlatej Bane len vyvážať," pousmial sa starosta, ktorý opätovne vyslovil s akciou spokojnosť. Aj preto, že obecný rozpočet až tak finančne nezaťažila, keďže organizátori získali grant od jedného mobilného operátora v rámci jeho letnej filantropickej akcie. „Som rád, že opäť máme medzinárodné zastúpenie. Trošku mi tu chýbajú zlatokopi z Hodruše - Hámrov, tí sa už asi chystajú na cestu do Švajčiarska," uviedol D. Demčák.
Súťažiacich, ktorí vyťahovali zlaté zrnká, bolo deväťdesiat, divákov bolo o dosť viac. Do obce, ktorá má štyristo obyvateľov, ich prilákali aj sprievodné akcie ako jazda na koňoch, zálesácke súťaže, vystúpenie tanečníkov Merlinu či countrybál.
Zlatá Baňa je obcou, ktorá má výhodnú polohu. Leží blízko vodnej nádrže Sigord, je križovatkou turistických trás využiteľných v zime i v lete a neďaleko sa nachádzajú unikátne Dubnícke opálové bane. Táto posledne splynofikovaná obec v bývalom Československu sa preto snaží zviditeľniť pre turistov ako atraktívna destinácia. Pomáha jej k tomu aj letná súťaž v ryžovaní zlata, aj zimné majstrovstvá psích záprahov.
„Určite je jedným z mojich hlavných cieľov zviditeľniť obec. Tretie tisícročie je o turistike a cestovaní, to by sa postupne mohlo stať jedným z hlavných príjmov obec. Turistický ruch v sebe skrýva potenciál od sprievodcov, až po šikovné gazdinky, ktoré pripravia langoše či napečú domáci chlieb," povedal starosta Zlatej Bane, podľa ktorého je jednou z možností pre obyvateľov obce ponúkať privát pre turistov, čím by sa rozšírili turistické možnosti. Atrakcií na okolici je dostatok. Zlatá Baňa nechce stratiť kontakt s okolitým svetom, čo dokazuje trebárs i to, že je v nej sedem verejných počítačov s internetom a má vlastnú webstránku www.zlatabana.sk.
Nuž, a ako dopadla samotná sobotňajšia súťaž v ryžovaní zlata? Najúspešnejším pretekárom v kategórii muži - profesionáli sa stal Norbert Krankilla z Košíc. Do tohto mesta putuje vďaka Gabriele Mlynarčíkovej aj titul z kategórie žien - profesionálok. Najlepší tím si vravel My tri, amatérsku kategóriu žien vyhrala Eva Diládiová z Trebišova a mužov Ján Holovič z Drienova. Mimochodom, starosta Demčák obsadil v tejto kategórii nepopulárne štvrté miesto. Juniorskú kategóriu vyhral Kristián Stašík z klubu PKZ a z detí najlepšie ryžoval Prešovčan Branislav Lelák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš