Mzdový predpis im totiž mienil znížiť platy o 15 percent. Protest sa napokon nekonal, správna rada nemocnice mzdový predpis stiahla. Predsedníčka lekárskych odborov bardejovskej nemocnice Renáta Švecová v tom čase poukázala aj na skutočnosť, že nie je podpísaná kolektívna zmluva. Podotkla, že v minulom roku ju uzatvárali 20. decembra a nechcú, aby sa situácia zopakovala. Na aktuálny stav týkajúci sa mzdového predpisu a kolektívnej zmluvy sme sa opýtali riaditeľa bardejovskej NsP Mariána Petka (na obr.).
"Prebiehajú rokovania, navrhli sme inú variantu mzdového predpisu. Práve sme dostali odpoveď z obidvoch odborových organizácií, že návrh skúmajú. Čiže návrh mzdového predpisu nezamietli, ani neschválili."
Petko zdôraznil, že v novom návrhu mzdového predpisu urobili dosť veľký kompromis z hľadiska platov. Na našu otázku, či sa môže stať, že kolektívna zmluva bude opäť podpísaná až v decembri, riaditeľ súhlasne pokýval hlavou. Poznamenal však, že problém v tom nevidí, lebo platí Zákonník práce.
"Čo sa však týka kolektívnej zmluvy, dohodli sme sa na 99, 9 percenta. Nedohoda sa týka jediného bodu a tým je mzdový predpis."
Tiež sme boli zvedaví na informácie okolo zlučovania nemocničných oddelení.
"Transfúzka a hematológia boli vždy jedným oddelením, z nášho pohľadu sú nezmyselne rozdelené na dve časti."
Petko zdôraznil, že v licencii, ktorú má nemocnica, je hematológia a transfuziológia jedným oddelením. Zdôraznil, že síce je pravdou, že jedna časť tohto oddelenia je mimo nemocnice a druhá v areáli.
"Musia sa tam večer chodiť kontrolovať chladničky a nemocnicu to stojí 50 tisíc korún. Sú to nezmyselne vyhodené peniaze. Ďalej musíme mať tie isté prístroje na hematológii aj na transfúzke."
Podľa riaditeľa tento problém konzultovali v rámci auditu "a rozhodli sme, že tieto oddelenia zlúčime aj reálne. Ide o to, aby boli efektívnejšie využívané ľudské zdroje a technika."
Oddelenie hematológie a transfúzie bude sídliť v budove, kde budú všetky spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky.
"Budovu transfúzky predáme, ako prebytočný majetok."
Peniaze, ktoré nemocnica získa, použijú na rekonštrukciu priestorov, kde bude oddelenie hematológie a transfúzie sídliť. V tejto budove bude umiestnená aj biochémia, mikrobiológia a nezávisle ešte patológia.
Na adresu psychiatrie, riaditeľ Marián Petko uviedol:
"Naším záujmom je, aby psychiatria v Bardejove ostala. Má tradíciu a kvalitu. Po druhé, priestory, v ktorých teraz je (mimo areál nemocnice - pozn. autorky), sú z hľadiska pacientov vyhovujúce, ale z pohľadu stavby a perspektívy nevyhovujúce. Budova má dvesto rokov."
Riaditeľ toto podčiarkol tvrdením, že každý rok len do opráv investujú od 300 do 500 tisíc korún.
"Nutná je celková rekonštrukcia a keby sme chceli robiť aj strechu, tak je potrebných niekoľko miliónov korún."
Napokon podotkol, že psychiatriu v priebehu dvoch - troch rokov presťahujú do areálu nemocnice. Nebude to však jednoduché, lebo toto oddelenie vyžaduje osobitné podmienky fungovania.
"Pacienti musia mať iný režim, do určitej miery musia byť izolovaní od ostatných oddelení."
Napokon sme sa riaditeľa opýtali, s akým hospodárskym výsledkom končia prvý rok činnosti. Bardejovská NsP bola transformovaná na neziskovú organizáciu k 1. júlu minulého roka.
"Nemocnica ešte vyrába stratu, hlavný dôvod je v tom, že došlo k veľkému navýšeniu cien za energie. Nám to vychádza na viac ako 40 percent."
Petko argumentoval, že kým na plyne v minulom roku platili 650-tisíc korún, toho roku v januári-februári to už bolo milión 650-tisíc.
"Toto s nami veľmi zamávalo. Poisťovne nám však nepridali ani korunu."
Zároveň poznamenal, že keby zostali staré ceny energie, tak v teraz v júli by nemocnica už bola na vyrovnanom rozpočte. Strata, ktorú bardejovská nemocnica vyrába mesačne, je 2 milióny korún.
"Je to stále štyrikrát menej ako nemocnice, ktoré patria pod Prešovský samosprávny kraj."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš