dva dni strávil Sven D´or v Prešovskom kraji. Spoločnosť mu robil prednosta mesta Tienen Luc Janssens a hlavný projektant mesta Tienen Luc Raminque - obaja sú členmi Bisiness Clubu 2000. Ide o regionálnu inštitúciu, ktorá zisťuje možnosti a príležitosti podnikania v regióne i v zahraničí.
Prednosta PSK Peter Chudík na včerajšej tlačovke skonštatoval, že od otvorenia misie PSK v Bruseli ubehli dva mesiace. Podotkol, že nejestvuje recept na to, ako sa majú presadzovať záujmy PSK v inštitúciách Európskej únie (EÚ) „vybrali sme sa touto cestou, čas ukáže, či naše rozhodnutie bolo správne." Na výhrady, že PSK zastupuje v Bruseli Belgičan, a nie Slovák, povedal: „ Sven D´or Má záujem presadzovať naše záujmy, aj o tom je táto návšteva."
Sven D´or skonštatoval, že na vlastné oči sa presvedčil, že prešovský región sa má čím popýšiť a má čo ponúknuť. Počas dvoch dní navštívil historický Bardejov a Bardejovské Kúpele, pozrel si drevené kostolíky a okrem Prešova bol vo Vyšných Ružbachoch a Vysokých Tatrách. Misia PSK v Bruseli je v umiestnená v priestoroch Asociácie belgických bánk. Nájom za kanceláriu platí samosprávny kraj len symbolický - 1 euro za rok, vrátane nákladov za telefón. Sven D´or dostáva 2-tisíc eur. „To nie je ani plat stážistov v Európskej únie, skrátka za minimálne náklady je kancelária v Bruseli otvorené," uviedol Chudík.
O projektoch, ktoré by sa mali za spolupráce s misiou v Bruseli presadiť, predseda PSK povedal, že len teraz sa schvaľovali sektorové a operačné plány v nadväznosti na EÚ a projekty PSK musia byť s nimi v súlade. Zdôraznil však, že do konca roka sa bude dať konkretizovať, ktoré budú presadzovať smerom ku štrukturálnym fondom a tiež ku kohéznym fondom Európskej únie. Chudík pridal aj informáciu, že v Prešovskom kraji by sa mala realizovať nadregionálna spaľovňa v hodnote 1, 5 miliardy Sk. Zdôraznil, že vo vzťahu k štrukturálnym fondom sa budú pripravovať aj projekty týkajúce sa ciest II. a III. triedy, ktoré od januára prechádzajú pod správu samosprávneho kraja. „Týka sa to aj budovania nových ciest," skonštatoval, že v každom prípade chystajú projekty týkajúce sa budovania inštitúcií. „Rokuje sa, aby vuc-ka išla aj do priemyselného parku." Napokon zdôraznil, že projekty sa budú pripravovať po troch líniách, pôjde o samotný VÚC, potom inštitúcie patriace pod samosprávny kraj „a napokon sú tu ešte kroky mimo VÚC, ale v prospech Prešovského kraja." Sven D´or vyzdvihol tiež iniciatívu Bussines klubu, ktorý založí kontaktnú sieť v prešovskom regióne. „Bude stačiť prísť a povedať mám nápad, pomôžte mi ho realizovať." Zdôraznil, že odhľadnúc od štrukturálnych fondov, sú aj iné možnosti ako prísť k financiám. Projekty však podľa neho musia byť iniciatívne a kvalitné. Poukázal na možnosť získať financie od flámskej vlády „sú ochotní poskytnúť pôžičky pre malých a stredných podnikateľov." Poukázal tiež na možnosť vstupu belgických investorov „len ich treba prilákať." Túto úlohu si Sven D´or vytýčil pre seba. Poznamenal, že keď sa v Belgicku povie Prešov, mnohí si myslia, že si treba zobrať pilulky proti malárií a toto treba zmeniť. Napokon podotkol, že ak PSK využije kontaktnú sieť, ktorú má k dispozícií, tak úspech príde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš