Mária Holíková, bez zmien zostáva oblasť dopravy, teda SAD-ky a mestská hromadná doprava, tiež kultúra. Oblasť kultúry podľa M. Holíkovej bude finančne na úrovni roku 2001 ak nie na úrovni roku 2000. Čo sa týka školstva, dochádza k zmene v tom zmysle, že financie sa budú pre stredné školy prideľovať ako normatívy na žiaka. Podotkla, že toto sa bude realizovať tak, že všetky nápočty pre normatívy urobí ministerstvo školstva, financie potom presunie na krajský školský úrad a tento bude posielať peniaze na vyššie územné celky. Zdôraznila, že financovanie školstva bude v roku 2004 opäť náročnejšie.
Vyzdvihla energetickú náročnosť, keď v roku 2002 vynaložili v školstve na energie 128 miliónov, ale v roku 2003 je to už 161 miliónov korún. Pri položke nájomné zo 7,5 miliónov v roku 2002 narástli výdavky na 10 miliónov korún. Pre tento rok má oblasť školstva Prešovského samosprávneho kraja vyčlenených 341 miliónov korún. V rámci dohadovacieho konania požadovali 25 miliónov korún.
"Obdržali sme však 16 miliónov 320-tisíc Sk. Disproporcia je 8, 9 miliónov."
Podľa vedúcej finančného odboru prísľub limitu 366 miliónov korún, ktorý dostali pre školstvo na rok 2004, nepostačuje. Požadovali 476 miliónov Sk.
Tiež uviedla, že najhorší dopad pri financovaní školstva bude priamo na školy, preto sa musí pristúpiť k racionalizácii. Zdôraznila, že demografická krivka ide smerom dole a aj preto treba prehodnotiť kapacity škôl a ich vybavenie.
"Je nevyhnutné, aby sa schválil materiál o združovaní škôl, tak či tak nás to čaká. Od 1. januára 2004 už do toho pôjdeme rovnými nohami, keďže sa pôjde na normatívy nebude možné vykrývať stratové školy."
Zdôraznila, že pri zlučovaní škôl bude musieť zákonite zvíťaziť zdravý rozum. Podotkla, že ak niekde sú tri školy a len z polovice sú vyťažené, tak je jasné, že takto sa nedá pokračovať. Poukázala na Bardejov, kde funguje osem stredných škôl. Zlučovanie však donesie aj nepríjemnosti, a to aj v oblasti personálnej, nakoľko sa bude bojovať o funkciu riaditeľa. Holíková vyzdvihla aj fakt, že budovy vytvárajú značný finančný tlak na rozpočet. Uviedla, že kým v Prešovskom kraji je 171 škôl, tieto evidujú až 316 budov. Gymnázium v Poprade napríklad vlastní 13 budov, z ktorých desať nevyužíva (ide o bývalé kasárne.) Vykúriť toto prináša obrovské náklady. V tejto súvislosti podotkla, že riaditelia škôl v prvom rade musia byť manažéri a nie s natrčenou rukou čakať na financie.
Napokon upozornila, že oblasť školstva zostáva aj v roku 2004 prenesenou kompetenciou samosprávneho kraja. Originálne kompetencie samosprávneho kraja sa v roku 2004 budú financovať už z podielových daní, ale prenesene bude naďalej garantovať štát. Týka sa to aj oblasti dopravy. Pritom štát sa financovania dopravy vo verejnom záujme vzdáva, od januára 2004 prechádzajú na vyššie územné celky aj ďalšie kompetencie v oblasti dopravy, konkrétne ide o cesty II. a III. triedy. "
"Pritom SAD-ky, ktoré robia služby vo verejnom záujme, majú tieto vykryté len na 60 percent a už sa hovorí o vykrývaní strát vo verejnom záujme samosprávnymi krajmi na železniciach. Nevieme si predstaviť, ako toto budú samosprávne kraje financovať. My nie sme proti tomu, ale nech sa presúvajú nielen kompetencie, ale aj financie," dodala Holíková.
Tiež uviedla, že samosprávny kraj má problémy aj pri financovaní zdravotníctva. Poukázala na fakt, že nie sú podpísané delimitačné protokoly. K záväzkom zdravotníctva z predchádzajúcich období uviedla, že sú to záväzky štátu a zariadenia, ktoré sú pod samosprávnym krajom, ich doposiaľ evidujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš