Korzár logo Korzár Spiš

Pred medveďom liezli aj na strechu

Tatranské Matliare - Osem nocí "spríjemňovali" deťom v tábore Ministerstva obrany SR traja chlpatí návštevníci. Deväťdesiat detí z celého Slovenska

vo veku osem až pätnásť rokov nastúpilo do tábora 14. júla, ale pokojný spánok si užili len štyri noci. Im a ďalším dvadsiatim ľuďom z personálu nedali pokojne spávať tri medvede.

Podľa slov Milana Slavkovského, technického manažéra Vojenských klimatických kúpeľov, ktoré tábor organizujú, v okolí sa potulovala medvedica a dva malé medvedíky. "Minulý rok sme takýto problém nemali. Rok predtým nás medveď občas navštívil, ale bolo to len párkrát za leto. Takéto dlhodobé medvedie návštevy tu ešte neboli," vysvetlil M. Slavkovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medvede sa v okolí tábora potulovali hlavne v noci a svoju pozornosť zamerali na kontajnery s odpadkami. "Od piatku (18. júla., pozn. autora) chodili každú noc. Zo začiatku sa objavili okolo druhej v noci, na ďalší deň o dvanástej, postupne aj skôr. Hľadali v kontejneroch zvyšky potravy. Jedla v odpadkoch bolo hojne, deti vyhodia všeličo," zhodnotil M. Slavkovský.

Medvedie hody narušilo odstránenie kontajnerov, maškrtníci však v "obliehaní" tábora pokračovali. "V pondelok (21. júla) sme všetky kontajnery odpratali, no aj napriek tomu medvede chodievali každú noc," povedal pre náš denník M. Slavkovský a pridal aj vysvetlenie. "Medveď, ktorý už raz začal vyžierať kontajnery, nebude zbierať lesné plody, lebo vie, že v kontajneri nájde všeličo a nažerie sa bez námahy. Ak sa medveď naučí jesť z kontajnerov, už sa to neodnaučí."

SkryťVypnúť reklamu

Na pomoc obyvateľom 31 chatiek prišli aj pracovníci Štátnych lesov TANAPu. "Začali sme robiť viaceré ochranné opatrenia. Ide najmä o plašenie a odlákavanie zvierat, ochranu ľudí a stráženie objektu a ochranu celého areálu," uviedol pre Tatranský denník zástupca Štátnych lesov Jozef Kováč. "Riešime ten problém, sú tam predsa deti, takže situácia je o to závažnejšia. Niektoré deti to síce berú skôr ako atrakciu, ale pre mnohé je to viac stresový zážitok," dodal J. Kováč.

Aj podľa neho bolo prvoradým krokom zabezpečiť dostatočnú hygienu a čistotu tábora a zaviesť režim úplnej likvidácie odpadkov. "Medvede v tejto oblasti nie sú až také nezvyčajné. Aj minulý týždeň sa objavili v katastri Tatranskej Lomnice. Keď sa odstránia kontajnery, medvede už nemajú dôvod chodiť na miesta táborísk," uzavrel J. Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pre nás potvrdil M. Slavkovský, posledné dve noci sa trojica medveďov v tábore neobjavila. "Možno tu aj boli, ale nikto ich nevidel," pripúšťa M. Slavkovský. Zároveň však konštatuje, že počas celého turnusu sa nič závažné nestalo. "Deti boli vystrašené. Niektoré brali medveďov ako spestrenie pobytu. Pozorovali ich z okien svojich chatiek, alebo z jedálenského bloku. Horšie bolo, keď im začali hádzať jedlo priamo pod okná, aby ich videli zblízka," dodal M. Slavkovský.

Ako sme sa ďalej od neho dozvedeli, jedna noc bola mimoriadne adrenalínová. "Dvaja vedúci šli s jedným dieťaťom k izolačke, lebo dieťa sa necítilo dobre. Museli prejsť cez celý areál a na konci ich 'čakal' jeden z medveďov. Nemohli sa ani vrátiť, lebo cestu späť zahatal druhý medveď. Vyriešili to tak, že vyliezli na strechu jedálne. Našťastie sa nikomu nič nestalo," uzavrel M. Slavkovský.

Takéto nočné "výjazdy" detí boli častejšie, lebo v chatkách nie je WC a deti boli nútené v prípade potreby použiť spoločné sociálne zariadenie. To však znamenalo prejsť niekoľko metrov areálom. Žiadne iné priame stretnutie s medveďom sa však nekonalo. Napriek tomu medveď na seba ešte upozornil. Podľa slov Jozefa Kováča sa ulakomil na čerstvé koláčiky. "Stalo sa, že pekár zavčas rána priniesol koláče. Nechal ich niekde vonku a ich vôňa zrejme privábila medveďa. Odohralo sa to v podstate za bieleho dňa, čo i mňa samého prekvapilo."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 754
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 643
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 431
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 824
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 639
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 289
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu