technickým pokrokom aj negatíva, mierne obišla jazero Úhorná v katastri obce Smolník. Ten, kto si chce na pár dní vyskúšať životný štýl Robinosona Crusoa, je v Smolníku na tom správnom mieste. V okolí jazera v prekrásnej prírodnej oáze zatiaľ ešte chýbajú všetky znaky dnešnej dravej podnikateľskej doby. Dovolenkári si síce nemajú kde kúpiť párok v rožku, pivo či malinovku a zaparkovať auto na stráženom parkovisku, zato na oplátku v Smolníku nájdu kus nedotknutej prírody a čistú vodu, na ktoré je dnes Slovensko naozaj chudobné.
Správcom vodnej plochy, ktorá má plochu 4,8 hektára a dĺžku 170 metrov, má v správe štátny podnik Povodie Podrogu a Hornádu - odštepný závod v Košiciach. Jej "narodenie" má naozaj kuriózny charakter. Jazero volajúce sa Úhorná má totiž na svedomí samotná vtedajšia panovníčka Mária Terézia. "Túto priehradu dala na Smolníckom potoku vybudovať v roku 1779, aby slúžila na pranie rudy, ktorú ťažili v neďalekej smolníckej bani. Neskôr zase voda slúžila pre turbínu v Smolníku," povedal nám pracovník správcovského podniku, ktorý má na starosti údržbu samotnej priehrady a blízkeho okolia Úhornej. "Keď je pekné slnečné počasie, je tu veľa výletníkov a stanárov. Bohužiaľ, vedia za sebou zanechať poriadny neporiadok. Všetko tu po nich poupratujem. Pozrite, koľko fliaš som včera nazberal," ukazujúc na kopu civilizačných znakov v podobe skonzumovaného piva nás pracovník zo správcovskej firmy presviedčal, že s tou civilizáciou pri jazere Úhorná to nie až také, ako sa nám javilo na začiatku.
Tí, ktorí sa rozhodnú stanovať pri jazere majú v tomto prípade dovolenku za lacný peniaz. Za bývanie v stane zaplatia "vatikánsku menu". To isté platí aj v prípade parkovania. "Je tu naozaj krásne. Chodíme tu už tretí rok. Čistá voda, ticho, pokoj, žiadny krik od stánkov s občerstvením. Vyhovuje nám takéto dovolenkovanie," podelila sa s nami o svoje dojmy z dovolenkovania pri Úhornej dvojdetná rodina z Košíc, ktorá si miesto na stanovanie vybrala na konci priehrady v tienistom prírodnom zákutí. Jednoznačné "nie" sme dostali ako odpoveď na otázku, či im nechýbajú také vymoženosti ako sociálne zariadenia a všetky služby spojené s kempovaním. "Asi pred štyrmi rokmi sme cestovali do Rožňavy a priznám sa, poblúdili sme. Hneď pri ceste sme zbadali toto jazierko. Veľmi sa nám tu zapáčilo, takéto miesto na kúpanie sa tak ľahko nenájde. Žiadne rozchádzané fľaše či iný odpad," zverila sa nám zase ďalšia dovolenkárka od Popradu. "Je to pre nás veľmi lacná a prekrásna dovolenka," povedala nám zase rodina z neďalekých Helcmanoviec, ktorá pri Úhornej stanovala.
Raj pre tých, ktorí si chcú v lete oddýchnuť od civilizácie objavil aj Mgr. Július Ritter z Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi. "Dozvedel som sa, že z roka na rok Úhornu navštevuje viac a viac ľudí, preto sme prednedávnom odobrali vzorky vody," informoval nás. Ako ďalej upresnil, výsledky naznačujú, že voda je v priehrade čistá. Za domov si ju vybrali raky a tie, ako je známe, sú veľmi citlivé na čistotu vody. "Pre ľudí síce nie je zdraviu nebezpečné kúpať sa v priehrade, škodia však rakom, pretože im zamútia vodu," vysvetlil J. Ritter na margo priehrady, ktorá je hlboká priemerne 3,5 metra.
Malebné jazierko obklopené z jednej strany hlavnou cestou, a potom už len vencom hôr, predsa ponúka dovolenkárom čo to-zo služieb. Hneď pri vstupe výletník môže vojsť do architektonicky dobového dreveného objektu. Obec Smolník tam zriadila prevádzku s občerstvením a okrem toho v štyroch dvojposteľových izbách ponúka nocľah.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš