hospodárstvo. Zatiaľ je projekt v štádiu príprav a v septembri na pracovnom workshope všetci zúčastnení predložia konkrétne návrhy ďalšieho postupu.
"Problém odpadov a znečistenia Tatier nás trápi už dlho. Nie sme jediní, kto to chce riešiť. Preto sme do zámeru prizvali aj členov občianskeho združenia Čisté Tatry a Štátne lesy TANAPu," uviedol prednosta Mestského úradu Vysoké Tatry Jozef Vilim. Podľa jeho slov odpady sú problémom tak vo vysokohorskom, ako aj podhorskom prostredí. "Chceli by sme to riešiť komplexne, nájsť spôsob napríklad na odvoz a likvidáciu odpadu z okolia vysokohorských chát, vyriešiť problém so starými skládkami, čistiarne odpadových vôd, ale aj odvoz starého posypového materiálu zo zimy na cestách v podhorí," upresnil J. Vilim.
Nemecký partner, ktorý spoluprácu ponúkol, má s podobnou problematikou skúsenosti, riešil ju už v bývalej NDR. O rok bude podmienkou pri zapojení sa do investičných projektov zo štrukturálnych fondov, aby jeden z partnerov bol z krajín Európskej únie. Preto účasť Nemcov Tatranci vítajú. "Nevieme ešte presne odhadnúť náklady na projekt, možno bude stáť okolo 250-tisíc. Mesto požiada o grant na štúdiu a spolu s ďalšími subjektami musí zložiť 25 percent z hodnoty projektu. Aj chatári, aj Štátne lesy TANAPu už naznačili, sú ochotní prispieť," upresnila Eleonóra Andreánska, projektová manažérka Mestského úradu Vysoké Tatry.
Pracovný workshop, ktorý bude v septembri, už dá konkrétne návrhy, ako komplexne vyriešiť problém s odpadmi vo Vysokých Tatrách.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš