blízkosti Starej tehelne. V tejto prešovskej časti vyrástol v roku 2001 komplex 186 bytov pre neplatičov. Kontroverzná stavba bola až donedávna výkladnou skriňou starostlivosti mesta Prešov o Rómov. Chodili sa na ňu pozerať rozličné delegácie, mesto kládlo zvýšený dôraz na jej bezpečnosť, čistotu a poriadok. Stavba získala čestné uznanie Ministerstva hospodárstva SR, kladne sa o nej vyjadrovali aj predstavitelia Európskej únie. Prešlo niekoľko mesiacov a problémy spod pokrievky vykypeli.
Do bytov na tehelni prešli neplatiči zo zdevastovaných bytoviek na Majakovského a Sabinovskej ulici. Svoje zvyky nezmenili. Podľa informácií primátora mesta Milana Benča je zo 186-bytov 140 nových neplatičov. „Uvažujeme o výstavbe ubytovania na spôsob unimobuniek," podotkol primátor v súvislosti s tým, že Spravbyt s nájomníkmi tehelne podpísal zmluvu na dobu určitú, a tak sú isté možností, ako neplatičov deložovať. Mesto však potrebuje pre nich náhradné, hoci podštandardné ubytovanie.
Nás zaujímala najmä situácia bezpečnostná situácia na Starej tehelni. „V porovnaní s rokom 2002 je čo do počtu síl a prostriedkov Mestskej polície v Prešove menej ľudí zapojených na ochranu verejného poriadku a pri iných negatívnych činností, najmä zo strany tam bývajúcich Rómov," potvrdil pre Korzár informácie o znížení kontroly bezpečnosti náčelník Mestskej polície (MsP) v Prešove Ján Pavlovský. „Problém je v tom, že aj napriek mojej dvojnásobnej žiadosti nebola možnosť, aby sme z Okresného úradu práce Prešov dostali nezamestnaných Rómov na tieto účely. Začiatkom roka, potom v júni, som neúspešne žiadal 20 ľudí. Zrejme pre nedostatok finančných prostriedkov na tieto účely."
Podľa Pavlovského nie je terajšia situácia dostačujúca. „Kontroly na Starej tehelni a v ostatných rómskych lokalitách sa robia niekoľkokrát denne zo strany zamestnancov mestskej polície. Podľa môjho názoru, ale aj posledných, ale aj posledných ohlasov tam bývajúcich občanov je to nepostačujúce. Zvlášť teraz, v období prázdnin, keď sú takmer všetci obyvatelia tehelne doma. Najväčším problémom je v súčasnej dobe napádanie sadov z dôvodu dozrievajúceho ovocia, reálne sa dá očakávať, že budú napádať aj záhradky v blízkosti lokality a rozmnožia sa krádeže zeleniny."
Náčelník MsP hovorí, že okrem každodenných opatrení sú po dohode so Spravbytom raz štvrťročne vykonávané kontroly bytov „za účelom predchádzania krádeží, odpredávania bytového zariadenia či jeho poškodenia".
Z rozbíjania okien na bytovkách sú dôvodne podozriví maloletí, rozpredaj zariadení sa nepotvrdil. Na kontrolách boli zaznamenaných aj päť prípadov ilegálneho odberu elektrického prúdu, ktoré už preveruje polícia. Došlo i k závažnejšiemu činu, zdevastovania zariadenia, o ktorom ešte bude reč. Inak si MsP pochvaľuje spoluprácu so štátnou políciou z OO PZ Prešov - Sever i Belgickým Červeným krížom (BČK), ktorý má sídlo priamo v lokalite. Ako uviedol J. Pavlovský, BČK organizuje brigády na skultúrnenie prostredia, pivníc a podobne. Zástupcovia MsP sa tiež podieľajú na projekte zapojenia mladých Rómov do pracovného procesu, ktorý rieši najmä vypuklý problém záškoláctva, ako aj na projekte zapojenia Rómov do pracovného procesu. Na margo ďalších krokov šéf MsP poznamenal, že zainteresované strany (MsP, BČK, OO PZ Prešov - Sever, odborné referáty radnice) majú pravidelné stretnutia, na ktorých sa vždy dohodnú na opatreniach, ktoré budú vykonávať.
„Chýba rómska hliadka, možno by stačilo aj osem ľudí," domnieva sa delegát Belgického Červeného kríža Peter Nétmeth a k súčasnej bezpečnostnej situácii na tehelni hovorí, že tento problém má tri aspekty. „Po prvé je leto, sezóna, ktorá viac vyhovuje tomuto etniku. Sú viac von, sú hlučnejší. Druhý problém je, že deti sa na prázdniny vrátili z reedukačných zariadení. Ide o zhruba 10- až 17-ročné deti, práve tie zvyšujú drobnú kriminalitu." Treťou, dlhodobou príčinou podľa Németha je, že v čase sociálnych dávkach sa zvyšuje konzum alkoholu.
Ako sme spomenuli, na tehelni došlo aj k devastácii priestorov. Spravbyt a MsP vykonali 4. júla kontrolu v byte č. 18. Boli na ňom znehodnotené vonkajšie dvere, kuchynská linka, poškodené omietky, WC i plynový varič. Škoda na zariadení bytu, na ktorom je prihlásený Bartolomej M. a ďalších 9 nájomníkov, dosiahla 25-tisícovú výšku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš