návštevníkov Tatier priamo v centrách turistického ruchu. Neraz veľmi nekultivovane a drsne. Ani toto leto nie je výnimkou.
Oproti minulosti je rozdiel len v tom, že prešli na rafinovanejšie spôsoby. Pôsobia nenápadne. Stoja zvyčajne v okolí autobusových nástupíšť a parkovísk, keď príde auto, taxík či autobus s turistami, okamžite vyštartujú, vyberú na papieri vytlačené prospekty a začína sa handrkovanie o získanie hosťa. Hovoria si "dobrovoľní informátori". Živnosť či oprávnenie podnikať má však len málokto z nich.
"Títo ľudia porušujú právne predpisy. Snažíme sa intenzívne vo veci konať, opierame sa pritom o všeobecne záväzné nariadenia (VZN)mesta o reklame v meste a o podnikaní. Je to nedovolené podnikanie bez súhlasu mesta a v mnohých prípadoch aj živá reklama ešte donedávna mali všetci títo "dobrovoľní" informátori kartónové tabule s nápisom "Ubytovanie". Len čo sa v blízkosti objaví naša hliadka, už ich schovávajú. Ak dokážeme rušenie verejného poriadku, alebo porušenie VZN mesta, pokutujeme ich. Čím je náš tlak na nich intenzívnejší, tým je ich konanie premyslenejšie," načrtol problémy náčelník Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Štefan Bako.
Díleri ubytovania majú mobily, navzájom sa informujú o pohybe polície, majú pripravené autá, ktorými veľmi rýchlo "zlákaných" klientov odvážajú. Za každého údajne majú 25 korún. Pracujú takto pre majiteľov penziónov a privátov. "Práve tí sú za tento stav zodpovední, oni ich platia," dodal Š. Bako. Dokazovať takéto skutočnosti však nie je jednoduché. Už v minulosti mestská polícia poskytovala úradu práce, daňovému úradu aj sociálnemu odboru Okresného úradu v Poprade zoznamy ľudí, ktorí porušovali verejný poriadok. Úrady mali preveriť, či títo ľudia nepoberajú sociálne dávky, alebo nie sú v zoznamoch dlhodobo nezamestnaných, resp. či si plnia daňové povinnosti. Odpovede sa však Tatranci nedočkali.
Dílerom lacného ubytovania sa kroky mesta na elimináciu ich aktivít nepáčia. Oháňajú sa ľudskými právami, tvrdia, že nič zlé nerobia, ak na verejnom priestranstve iba dobrovoľne podávajú informácie. "Robia hanbu celým Tatrám. Sme rozhodnutí riešiť to radikálne, ale potrebovali by sme pomoc v dobrej legislatíve. Aký obraz si o nás urobia turisti, keď ich niekto hneď pri príchode ťahá za rukáv, sľubuje komfort, ktorý sa napokon nepotvrdí? Ja som tým ľuďom hovoril dajte si žiadosť, postavte si pekný zrubový stánok a tam poskytujete tieto služby. Nech to má úroveň a formu," povedal primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Niektorí z "dobrovoľných" informátorov nemajú ostych hrubo si vynucovať pozornosť hostí. Neraz má ich správanie podobu násilného vnucovania informácií. Odkedy vedia, že na autobusovom nástupišti v Starom Smokovci ich sleduje oko kamery, sú opatrnejší. V okolí Novej Lesnej však zašli ešte ďalej, tam takéto služby ponúkajú aj deti, priamo pri ceste zastavujú autá, skáču do vozovky. "Obávame sa, aby sa to neskončilo tragédiou," dodal náčelník mestskej polície.
Riešenie Tatranci vidia vo všeobecnom záväznom nariadení mesta. To by malo vyčleniť kritické časti, atakované dílermi, z kategórie verejného priestranstva. Na takýchto územiach by potom platili isté regulatívy, ktoré by vylúčili nelegálnu aktivitu "dobrovoľných" informátorov. Zrejme ich čiernemu podnikaniu čoskoro odzvoní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš