stratu na tržbách okolo 156 miliónov korún. Klinec do rakvy im zatĺka aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré vydalo smernicu na poskytovanie štátnej podpory formou poskytovania prostriedkov na nadobudnuté záložné listy na tovar rastlinného pôvodu. Ľudovo povedané ide o vykupovanie úrody obilnín na takzvané verejné sklady.
"Bohužiaľ, podľa toho, čo sa tu píše, sa zasa zníži výkupná cena na verejné sklady. Odôvodňuje sa to hlavne tým, aby štát nedošiel k strate v prípade nižšej ceny obilia, než za akú ho vykúpi," uviedol pre Korzár riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč.
Intervenčná poľnohospodárska agentúra bude platiť za tonu potravinárskej pšenice 3 500 korún. Podobne ocení aj sladovnícky jačmeň, hoci tu poľnohospodári veľké obavy nemajú.
"Obchod so sladovníckym jačmeňom dostáva podobný charakter, ako je to u repky olejnej. O sladovnícky jačmeň je záujem a pestovatelia majú uzavreté zmluvy so sladovňami," povedal M. Košč.
V súčasnosti sa cena sladovníckeho jačmeňa krúti okolo päťtisíc korún za tonu a poľnohospodári nepociťujú potrebu regulácie trhu, pokiaľ ten funguje.
Horšie je to s cenami kŕmnych plodín, ktoré klesli na 2 700 korún za tonu. Týka sa to kŕmnej pšenice, jačmeňa, raže a kukurice.
"Za tieto ceny bude vykupovať Intervenčná poľnohospodárska agentúra kŕmne plodiny na verejné sklady," potvrdil Marián Košč túto skutočnosť a dodal, že "je tam výrazný prepad cien. U pšenice až o 600 korún za tonu".
Črtajú sa problémy aj s potravinárskou pšenice, kde sú prebytky z minulého roku, pretože jej bolo dosť a nebolo ju komu predať. M. Košč k tomu poznamenal:
"Nebol záujem ju vykúpiť ani za nižšiu cenu."
Značné prebytky potravinárskej pšenice zostali aj v prešovskom regióne. Tohto roku sa naisto situácia nezopakuje a dokonca "sú avíza, že obilie bude treba dovážať".
Aby toho nebolo málo, poľnohospodári pociťujú aj sklz v štátnej dotačnej politike. Tie mali dostať na tri mesiace, ale priklepli im ich len na dva mesiace.
"Bolo by vyrefundované aspoň na naftu počas žatvy a tak sa musíme trápiť," povedal nám predseda Poľnohospodárskeho podielnického družstva Brezov v okrese Bardejov Ján Janoško.
Dotácie na nákup techniky a na investičné akcie sú úplne zastavené. Ak prirátame, že poľnohospodárskym prvovýrobcom neplatia načas ani odberatelia takých komodít, ako je mlieko a mäso, tak sa niet čo diviť očakávanému krachu zhruba polovice poľnohospodárskych subjektov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš