Prešov - V záhrade Krajského múzea v Prešove včera otvorili akciu pod názvom Dvor remesiel v Rákociho dome.
„Rozmýšľali sme, ako využiť átrium múzea v letných mesiacoch. Chceli sme ho oživiť. V spolupráci s radnicou sme vymysleli výstavu diel umeleckých remeselníkov, spojenú s ukážkami remesiel. Takúto akciu robíme v našom múzeu po prvýkrát. Denne počas dvoch mesiacov, sa tu predstavia štyria - piati remeselníci a v septembri aj žiaci Základnej umeleckej školy Vodárenská v Prešove. Z remesiel návštevníci uvidia tkáčstvo, lebo patrí k najstarším a najtypickejším prejavom domácej výroby v Šariši, výrobu Soľnobanských čipiek so štyristoročnou tradíciou, pernikárstvo, drevorezbu, zhotovovanie výrobkov z kože a kováčstvo. Ak si niekto bude chcieť dať opraviť sekeru, či motyku z kovu, môže prísť k našim remeselníkom," povedala pre náš denník etnografka Krajského múzea v Prešove Terézia Krafčíková, ktorá je vedúcou podujatia.
Počas prvého dňa ukážok remesiel v Rákociho dome predvádzal svoje umenie drevorezbár Pavol Šarišský z Janovíka. Vystavoval naposledy v Slovinsku, Maďarsku a Taliansku. Jeho diela nesú biblické posolstvo, prejavuje sa i téma ženy, materstva a ochrany.
V stánku ovešanom perníkmi v ten istý deň sedel i Radoslav Jančík z Bardejova, ktorého rodina je známa už vyše 30-ročnou tradíciou výroby klasických perníkov.
Umenie zdobenia perníkov vyšľahaným vaječným bielkom priamo v átriu prezentovala Hana Šemorádiková z Košíc. Okrem toho, že používa atypickú výzdobu rovných a šikmých čiar s bodkami, je iniciátorkou používania červenej podkladovej farby na perníky, v rámci Slovenska.
Akcia potrvá do 15. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš