Napríklad Poľnohospodárske družstvo (PD) Sečovská Polianka v okrese Vranov nad Topľou včera malo zožať posledných 32 hektárov.
"Má nižšiu výmeru obilovín, lebo tam boli veľké vyorávky," poznamenal pracovník Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Vranove nad Topľou Jozef Voľanský.
Treba dodať, že v tejto časti okresu k skoršiemu dozretiu obilia a tým aj k skoršiemu ukončeniu žatvy prispelo počasie.
"U nás v máji a júni skoro nepršalo," uviedol agronóm PD Sečovská Polianka Pavol Nemčík.
Dažde im nebrzdili ani samotnú žatvu. Akurát včera zrána trocha spŕchlo, čo zdržalo kombajny do 10. hodiny, ale keď analýza vzorky obilia ukázala, že vlhkosť je v norme, tak sa pustili aj do posledných obilných hektárov.
S vyorávkami je to, žiaľbohu, pravda. PD Sečovská Polianka muselo z 350 hektárov ozimnej pšenice vyorať 250 hektárov. Ale ani úroda na zvyšných sto hektároch nepotešila.
"Odhadujem, že to bude pod tri tony z hektára. Výnosy budú zhruba na 50 percent z minulého roku," dodal P. Nemčík.
Len o niečo lepšia - niečo málo nad tri tony z hektára - je úroda jarného jačmeňa, ktorého v Sečovskej Polianke zasiali na približne 500 hektároch. J. Voľanský vyjadril celkové obavy poľnohospodárov, keď povedal: "Máme neradostné vyhliadky na tohtoročnú úrodu obilovín."
Celkovo v okrese Vranov nad Topľou poľnohospodári majú za sebou zhruba tretinu žatevných prác. Počas nich potrebujú zožať obilie zo 7 592 hektárov. Je reálny predpoklad, že úroda bude minimálne o jednu tonu z hektára nižšia, ako v minulom roku. Odhadujú, že priemerná tohtoročná úroda obilovín bude maximálne okolo 2,5 tony z hektára.
Na úrodu sa sťažuje aj predseda Poľnohospodárskeho obchodného družstva vo Vechci Ján Bendzák: "Ťažko rozprávať o dobrých výsledkoch."
V tomto družstve zo 400 hektárov zasiatych ozimnou pšenicou už zožali okolo sto hektárov. Jej výnos J. Bendzák odhaduje od troch do štyroch ton z hektára.
"Tá, ktorú sme zasiali v novembri, dá od dvoch do 2,5 ton, ale priemer by mohol byť od troch do štyroch ton."
Podobnú úrodu očakávajú vo Vechci aj u jarného jačmeňa. Zasiali ho na 240 hektároch a do včera zožali okolo 150 hektárov. Žiadnu úrodu nemôžu očakávať pri ozimnom jačmeni, pretože všetkých 30 hektárov museli vyorať. Aj pri očakávanej úrode obilovín od troch do štyroch ton z hektára vo Vechci to bude o jednu tonu menej, než dosiahli v minulom roku. Vedia to už napriek tomu, že na dokončenie žatvy potrebujú ešte tri - štyri dni.
Ešte horšie je to s repkou ozimnou, kde tento rok priniesol ešte väčší prepad úrody, ako u obilovín. Vo Vechci jej úrodu zobrali zo 150 hektárov pri výnose 1,2 - 1,3 tony z hektára, ale museli vyorať 90 hektárov.
"Je to strata okolo jedného milióna korún len na rozpracovanosti. Ďalšia strata vyplýva z toho, že úroda repky bola o jednu tonu z hektára nižšia, ako v minulom roku. Okolo 250 tisíc korún je strata na ozimnom jačmeni, takže celková strata na úrode bude minimálne dva až tri a pol milióna korún," zhodnotil tohtoročnú žatvu J. Bendzák.
V Sečovskej Polianke sú na tom s úrodou repky ešte horšie. Zobrali ju zo sto hektárov, ale vyorať museli okolo 70 percent zasiatej výmery. Ani úroda ich nepotešila. Dosiahli len 0,7 tony z hektára, takže vechecký predseda by ešte mohol byť aj spokojný.
"V porovnaní s ostatnými je to stále ešte viac než dobré, len z hľadiska našich tržieb je to zlé," reagoval J. Bendzák.
Poľnohospodári vranovského okresu sú právom roztrpčení, pretože dva predchádzajúce roky dosiahli priemernú úrodu repky okolo dvoch ton z hektára, ale tohto roku nedosiahli ani pol tony. Pritom niektoré poľnohospodárske podniky dosiahli úrodu len 0,1 tony z hektára.
J. Voľanský k tomu poznamenal: "Bolo potrebné repku vyorať skoro na celej výmere, ale poľnohospodári sa spoliehali, že ešte z toho niečo bude, lenže z toho už veľa nenapršalo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš