(OÚ) v Prešove k záveru, že je táto forma sociálnej pomoci zneužívaná.
„Najjasnejší podvod sme tu mali, keď rodina ťažko zdravotne postihnutého hlásila, že potrebujú príspevok na nové motorové vozidlo, pretože ich trojdverové nevyhovuje zdravotnému stavu postihnutého. Dostali peniaze na päťdverový automobil vo výške 200-tisíc korún. Medzitým staré auto predali. Kontrola nakoniec zistila, že pôvodné auto bolo takisto päťdverové. Zavádzali a za štátne peniaze dostali auto. Paradoxom je, že svoje auto predali až po podaní žiadosti na nové," uviedol prednosta prešovského OÚ Štefan Kužma.
Právnik úradu Branislav Mičieta skonštatoval, že „je ťažko dokázateľný stupeň zdravotného postihnutia. Zákon je zrelý na zmeny." K čomu však prednosta dodal, že si už vie predstaviť tú lobby, ako by po návrhu na sprísnenie kompenzačných kritérií tí, ktorých sa finančná pomoc naozaj týka „vytiahli pred kamery 20 najťažších prípadov vozičkárov na Slovensku a urobili z toho kauzu."
„Vo vysokej miere dochádza k nezákonnému využitiu finančného príspevku na základe nekorektných údajov zo strany postihnutého," tvrdí prednosta. Priznal však aj prípad, kedy došlo k neoprávnenému poskytnutiu finančnej pomoci pre ťažko zdravotne postihnutých zo strany štátnej správy. Išlo o prípad, kedy občanovi, ktorého zdravotný stav si to nevyžadoval, vyplatili finančný príspevok na opravu domu a garáže vo výške 450 -tisíc korún. Kontrola v rámci sociálnych odborov dvoch štátnych inštitúcií v Prešove podľa slov okresného prednostu ukázala, k prideleniu týchto vysokých finančných prostriedkov došlo medzi dvoma veľmi blízkymi príbuznými. Pracovníčku štátnej správy, ktorá je podozrivá z tohto činu, minulý týždeň uvoľnili z pracovného pomeru. Š. Kužma dodal, že uvedená pracovníčka nebola zamestnaná na okresnom úrade. Zatiaľ je podaný podnet na prokuratúre len na túto bývalú štátnu úradníčku.
Na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia vyplatil štát prostredníctvom Okresného úradu v Prešove občanom za rok 2001 spolu 156 186 000 korún a za 2002 rok 233 748 000 Sk. Po šiestich mesiacoch tohto roka sú už poukázané peňažné príspevky vo výške 106 954 000 Sk. Na porovnanie v tomto období minulého roka to bolo 800- tisíc menej, pred dvoma rokmi koncom júna až o 30 miliónov menej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš