Filozofickej fakulty (FF). Krátko po ustanovení do funkcie sme oslovili nového dekana, prof. Rudolfa Dupkalu a požiadali sme ho o rozhovor.
V čase volieb hlasoval Akademický senát v pôvodnom zložení. Keďže z univerzitnej pôdy sa ozývali aj hlasy spochybňujúce toto hlasovanie, zaujíma nás, či vám vyslovil dôveru aj nový senát. Ako hlasovali?
Ak sa pýtate na vyjadrenie dôvery, nový senát mi ju vyjadril doteraz trikrát. Prvý raz keď zvolil prodekanov, ktorých som navrhol, potom odobril návrhy na členov vedeckej rady, ale predovšetkým keď schválil moje tézy ku koncepcii rozvoja FF PU na najbližšie štyri roky. Tie je potrebné chápať ako programové vyhlásenie nového dekana aj vedenia vo všetkých ťažiskových oblastiach života fakulty. Novému senátu som navrhol tajné hlasovanie, čo bolo prijaté. V tajnom hlasovaní senátori prijali môj program jednomyseľne kladne. Vytvorili sa tak podmienky pre dobrú spoluprácu senátu a vedenia fakulty.
Zmení sa organizačná štruktúra fakulty oproti minulosti?
V prvej fáze určite nie. Tých 17 katedier s 24 študijnými odbormi je optimálnym počtom pracovísk pre fakultu nášho typu, a to aj preto, že sa profilujeme cez dva základné smery štúdia. Jedným je učiteľské štúdium a druhým jednoodborové neučiteľské štúdium. Zmeny môžu nastať, keď vznikne plánovaná fakulta manažmentu. V takom prípade sa predpokladá, že z FF prejdú na novú fakultu pracoviská personálneho manažmentu a manažmentu turizmu.
Uvažujete aj na tým, že smerovania odborov v budúcnosti prispôsobíte spoločenským požiadavkám alebo potrebám trhu práce, prípadne máte predstavu o aké odbory by išlo?
To je presne ten dôvod, prečo bude nutné organizačnú štruktúru postupne inovovať. Jednak pôjde o kompenzovanie pracovísk, u ktorých sa predpokladá prevedenie na novú fakultu, čo bude v záujme univerzity ako celku. Keď chceme mať porovnateľnú úroveň s inými, významnejšími univerzitami európskeho typu, musíme uvažovať aj o nových možnostiach rozvoja. Ukazuje sa napríklad potreba katedry sociológie, ktorá zatiaľ nemá na východe Slovenska vysokoškolské zastúpenie. Zmysluplné je tiež uvažovať o etnológii a štúdiu ďalších cudzích jazykov. K istej zmene, ktorá sa týka jazykov, už dochádza. Budeme ponúkať nielen klasické štúdium jazyka a literatúry, ale s ohľadom na spoločenskú objednávku a aktuálnosť a potrebu aj špecializácie so zameraním na prekladateľstvo a tlmočníctvo.
Aké sú vaše vízie ďalšieho rozvoja fakulty, na čom vám najviac záleží?
Predovšetkým na tom, aby fakulta bola aj v najbližšom období schopná dosahovať veľmi dobré výsledky aj v ekonomicky a legislatívne náročných podmienkach. To znamená, aj v prípade náročnejších kritérií na kredibilitu študijných odborov. Budem trvať na tom, aby si FF udržala dynamiku, ktorou sa vyznačovala doteraz. Ide o to, aby sa nám darilo úspešne postupovať najmä v kvalifikačnom raste, čo sa potom prejaví priaznivo aj v jednoznačnejšom akreditovaní študijných odborov, programov a FF ako celku. To bude priorita, od ktorej závisí aj rozšírenie fakulty.
Ste spokojný so súčasným personálnym obsadením fakulty?
Každá otázka, ktorá predpokladá hodnotiacu odpoveď je ťažká. Aj táto. Myslím si, že prevažná väčšina z vyše 160 pedagógov fakulty spĺňa tie kritériá, ktoré sa na nich v jednotlivých kvalifikačných stupňoch kladú. Avšak o tom, kto to naozaj spĺňa, rozhodnú výberové konania na obsadzovanie funkčných miest profesorov a docentov. V nich bude nastavené najspravodlivejšie zrkadlo skutočnej vedeckej a pedagogickej úrovne jednotlivých učiteľov. Až potom budem môcť na túto otázku odpovedať konkrétnejšie.
Vedenie univerzity bude prerozdeľovať financie pre ďalší akademický rok a už teraz je verejným tajomstvom, že ich je málo. Ako ustrážite, aby výkon fakulty aj rozvojové plány boli finančne kryté?
V súlade s predpisom Ministerstva školstva SR budú finančné prostriedky na jednotlivé vysoké školy rozpisované na základe dvoch kritérií. Prvým je kritérium ekonomickej a personálnej náročnosti, teda celková náročnosť študijného odboru a výdavkov s ním spojených, vrátane počtu študentov na jedného učiteľa. Druhým je kritérium koeficientu kvalifikačnej štruktúry. V ňom sa zohľadňuje počet profesorov, docentov a nositeľov vedeckých hodností na tej - ktorej fakulte. Predpokladám, že už v najbližšej budúcnosti bude toto kritérium konkretizované reálne obsadeným počtom funkčných miest. Vzhľadom na stratu právnej subjektivity fakúlt je potrebné žiť v očakávaní určitých vyjednávaní, do ktorých vstúpia dekani s rektorom. Ja však predpokladám, že záujmy univerzity ako celku a fakúlt nebudú diametrálne odlišné, dokonca ani nemôžu byť. Verím v schopnosť nového vedenia univerzity a vedenia fakúlt dohodnúť sa na tom, čo sa konsenzuálne uzná, ako zmysluplný záujem univerzity a ten bude fakultami podporovaný aj za cenu istých "obetí". Som presvedčený, že sa uplatní princíp spravodlivosti a solidarity.
V prípade, že sa tieto princípy neuplatnia, ste ochotný za fakultu bojovať?
To je povinnosťou dekana, ak by obetoval záujmy fakulty pre akékoľvek iné, je nehodný tejto funkcie.
Koľko je v súčasnosti študentov na vašej fakulte a koľko prvoročiakov prijmete pre nový akademický rok? V tej súvislosti nás tiež zaujíma, či sa neobávate úbytku študentov, ak sa v novele vysokoškolského zákona presadí spoplatňovanie dennej formy štúdia.
Prednedávnom sme na slávnostnej promócii odovzdali študentom 400 diplomov o ukončení vysokoškolského štúdia a na jeseň ich bude ešte 100. Fakulta má v súčasnosti 3 200 študentov a odoslali sme rozhodnutia o prijatí do prvých ročníkov pre ďalších 620 spomedzi 1860 uchádzačov. Záujem o štúdium v porovnaní s inými fakultami výraznejšie neklesol a posledné roky sa udržiava v stabilizovanej rovine. Čo sa týka spoplatňovania denného štúdia, dnes ešte nič nie je jasné. Jasný je len záujem vlády a tá chce pomerne necitlivo a razantne spoplatniť všetko bez toho, aby na to mala mandát od Rady vysokých škôl. Bez toho, aby s tým súhlasila Konferencia rektorov, dokonca najvýraznejšie sa proti tomu postavila Študentská rada VŠ. Nie som presvedčený, že systém sociálnych štipendií, fondov či pôžičiek, s ktorými nemáme žiadnu skúsenosť, hneď splnia očakávania. Obávam sa, že to môže vyvolať zložitejšiu situáciu v stave záujmu o štúdium a že skupina menej solventných ľudí bude mať vysokoškolské štúdium sťažené. Podľa môjho názoru by to mohla byť pre mnohých schopných mladých ľudí prekážka v tom, aby sa vôbec o štúdium uchádzali. Dúfam, že k takým dramatickým dôsledkom nedôjde a že sa nám podarí zrealizovať všeobecne zdôrazňovaný cieľ, t.j. zvýšiť počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku v pomere k počtu obyvateľov na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš