štátnej správy na Slovensku odísť 1396 zamestnancov. Niektorí prepustení prejdú do tvoriacej sa špecializovanej štátnej správy a do samospráv. Je predpoklad, že na odstupné štát vynaloží vyše 100 miliónov korún. Tie plánuje získať práve úsporou po odchode zamestnancov v štátnej správe a zrušením funkčných miest. Materiál o prostriedkoch potrebných na reformu verejnej správy a spôsobe ich získania schválila vláda SR na zasadnutí 16. júla.
V Prešovskom kraji by sa malo zrušiť po terajších 89, ďalších 150 miest. Náš denník o tom informoval vedúci služobného úradu Krajského úradu v Prešove Ladislav Sabol: "Na krajskom úrade máme ešte 3 voľné miesta vedúcich pracovníkov, obsadenie ktorých musí prejsť výberovým konaním. To však do konca roka neprebehne, pretože už v októbri sa bude realizovať prechod na špecializovanú štátnu správu. Kapitola krajského úradu zaniká, bude priamo na Ministerstve vnútra SR. Takže v budúcom roku víťazov výberových konaní bude menovať do funkcie vedúci služobného úradu ministerstva. Posledné prepúšťanie, ktoré vláda schválila ku 1. 6., riešia v okresoch buď presunom kvalifikovaných pracovníkov s odbornou spôsobilosťou na voľné miesta alebo zrušením miesta. Všetko odstupné sa musí uspokojiť z rozpočtu tohto roka."
Rozpočet Krajského úradu v Prešove na tento rok bol 7,5 miliardy korún, po novom už dostanú len príspevok na prevádzku, pretože všetky ostatné náklady bude riešiť priamo ministerstvo. Pod krajský úrad prejde majetok okresných úradov, pri znižovaní počtu a ich premene na obvodné úrady. "Tam, kde si to situácia v oblasti sociálnych služieb, či náporu na cestovanie bude vyžadovať, zriadia sa detašované pracoviská. V Prešovskom kraji by to malo byť v mestách Svidník, Medzilaborce, Snina a Levoča. Krajskému úradu zostane odbor civilnej ochrany, odbor všeobecnej vnútornej správy a služobný úrad, ktorý bude riadiť obvodné úrady. Čo sa týka špecializovanej štátnej správy, tam by mali prejsť odbory lesný, vodný, rybný a životného prostredia." Zatiaľ sa nevie, čo bude s odborom sociálnych vecí. Podľa L. Sabola existuje návrh spojiť úrady práce s týmito odbormi a vytvoriť odbor práce a sociálnych vecí s tým, že Národný úrad práce (NÚP) by tým zanikol. Je to však iba v rovine úvah, pretože sa hovorí aj o opačnej možnosti, prechode sociálnych odborov pod NÚP. "Mrzí ma, že znižujeme stavy na úrovni krajov a okresov, len pracovníci ministerstiev zostávajú v nezmenenom počte. Keď ideme dole o 10 12 percent, malo by sa to týkať aj ústredia," konštatoval L. Sabol. Pritom vyvstáva otázka, čo sa reformou vyrieši. Veď opäť vzniknú nové úrady, takže reálne sa všetci pracovníci neprepustia, ale po zrušení ich miesta sa len presunú inam. Nehovoriac o nákladoch na tvorbu nových úradov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš